reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Na PG powstaje dron portowy zapobiegający skażeniom

Studenci z koła naukowego SimLE pracują nad nowym projektem. To SeaSentinel, czyli dron portowy, który z poziomu wody będzie monitorował czystość basenu portowego, ale też zapobiegał wszelkim skażeniom.

© Politechnika Gdańska

Pomysłodawcą projektu jest Igor Rusiecki, student pierwszego roku oceanotechniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Prace nad dronem rozpoczął  jeszcze w liceum ( i już na wstępnym etapie dotarł do finału konkursu Explory), a teraz postanowił kontynuować pracę na Politechnice Gdańskiej z zespołem SimLE.

– Podchodzimy do projektu zupełnie na nowo. Idea jest taka, że każdy dron będzie wyposażony w czujniki,  sprawdzające takie parametry jak zmętnienie wody, temperatura i być może pH. Projekt drona portowego oparty jest na koncepcji portu przyszłości. Obecnym na rynku od lat trendem jest automatyzacja i chęć ograniczenia tzw. czynnika ludzkiego. Znaczna część kolizji nie powstaje z powodu usterek czy warunków pogodowych, ale właśnie przez nieumyślne zachowanie człowieka – mówi student.

– Na kamerze nie zobaczymy wycieku paliwa do wody, nie zauważymy tego, że jakiś statek nielegalnie zrzuca nieczystości z różnego rodzaju filtrów. Dron ma być oczami władz portowych. Żeby działać i czyścić, trzeba wiedzieć, że to zanieczyszczenie występuje i nasz projekt ma temu służyć – zaznacza Igor Rusiecki.

Dron ma powstać do końca 2022 roku.

Źródło: Politechnika Gdańska


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 07 2023 23:13 V22.1.2-2