reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SEMI
Analizy |

Trzy kraje będą odpowiadać za ¾ nakładów na inwestycje w sprzęt do produkcji chipów

Globalne wydatki na sprzęt do produkcji chipów osiągną rekordowy poziom w 2022 roku – ma to być trzeci z rzędu rok wzrostu tych nakładów – raportuje SEMI.

Oczekuje się, że w 2022 roku globalne wydatki na wyposażenie fabryk w obiektach typu front end (fabryki zajmujące się obróbką wafli krzemowych) wzrosną o 10% rok do roku do nowego rekordowego poziomu ponad 98 mld USD – poinformowało SEMI w kwartalnym raporcie World Fab Forecast. Wzrost wydatków na sprzęt fabryczny w 2022 r. miałby nastąpić po 39% skoku w 2021 roku i 17% w 2020 roku. Branża trzy kolejne lata wzrostu odnotowała ostatnio w latach 2016-2018. – Branża sprzętu półprzewodnikowego cieszy się okresem bezprecedensowego wzrostu przy zwiększonych wydatkach w ciągu sześciu z ostatnich siedmiu lat, ponieważ producenci chipów zwiększają moce, aby zaspokoić zapotrzebowanie na szeroką gamę pojawiających się technologii, w tym sztuczną inteligencję, autonomiczne maszyny i obliczenia kwantowe. Rozbudowa wykracza poza powstające podczas pandemii zapotrzebowanie na elektronikę niezbędną do zdalnej pracy i nauki, telezdrowia i innych zastosowań – komentuje Ajit Manocha, prezes i dyrektor generalny SEMI. Wydatki według sektora Oczekuje się, że sektor foundry będzie odpowiadał za 46% całkowitych wydatków na sprzęt do produkcji chipów w 2022 roku, co oznacza wzrost o 13% r/r. Kolejni będą producenci pamięci (+37%, czyli odrobinę mniej w górę niż w 2021 roku). W segmencie pamięci przewiduje się spadek nakładów na DRAM, podczas gdy wydatki na 3D NAND się zwiększą. Z kolei nakłady w segmencie mikrokontrolerów (z MPU) w 2022 roku mają bardzo mocno wzrosnąć, bo aż o 47%. Natomiast dla rozwiązań mocy przewiduje się silny wzrost o 33%. Wydatki według regionu Korea ma wydać w tym roku najwięcej na sprzęt do produkcji półprzewodników, za nią uplasują się kolejno Tajwan i Chiny. Te trzy kraje będą łącznie odpowiadać za 73% wszystkich wydatków na sprzęt fabryczny w 2022 roku – prognozują analitycy. Jeśli chodzi o zmianę w stosunku do ubiegłego roku, w którym nakłady na sprzęt gwałtownie wzrosły, Korea i Tajwan przeznaczą w 2022 roku na inwestycje w sprzęt więcej o 14%, a Chiny zmniejszą te wydatki o 20%. Europę i Bliski Wschód natomiast czeka niesamowity wzrost – aż o 145%. Dla Japonii natomiast szacunki zakładają +29%.
Raport SEMI World Fab Forecast wymienia 27 fabryk i linii, które rozpoczęły wyposażanie w 2021 r., większość z nich w Chinach i Japonii. Oczekuje się, że dwadzieścia pięć fabryk i linii rozpocznie wyposażanie w 2022 r., przy czym Tajwan, Korea i Chiny będą odpowiadać za większość rozpoczętych prac. Raport World Fab Forecast obejmuje 1422 obiekty i linie na całym świecie, w tym 138 planowanych obiektów i linii z różnymi prawdopodobieństwami rozpoczęcia produkcji.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama