© IC Insights
Analizy |
Półprzewodniki w systemach elektronicznych warte coraz więcej
Wartość zawartości półprzewodników w systemach elektronicznych osiągnęła rekordowy poziom w 2021 roku, osiągając 33,2% – raportują analitycy IC Insights.
Historycznie, siłą napędową wyższego średniego rocznego tempa wzrostu przemysłu półprzewodników w porównaniu z rynkiem układów elektronicznych jest rosnąca wartość lub zawartość półprzewodników stosowanych w układach elektronicznych (rysunek 1) – piszą eksperci firmy analitycznej IC Insights.
W ciągu ostatniej dekady widać było spowolnienie i dojrzałość jeśli chodzi o globalne dostawy telefonów komórkowych, samochodów i komputerów PC, więc dysproporcja między 3,5% CAGR 2011-2021 dla rynku systemów elektronicznych a 6,5% CAGR 2011-2021 dla rynku półprzewodników wynika bezpośrednio ze wzrostu zawartości/wartości półprzewodników w systemach elektronicznych.
Rok 2009 był pierwszym rokiem, gdy odnotowano wzrost zawartości półprzewodników w układach elektronicznych w okresie, w którym rynek półprzewodników spadł. Ta sytuacja powtórzyła się ponownie w 2015 r. Całkowita wartość rynku półprzewodników spadła o 1%, ale zawartość półprzewodników wzrosła z 24,5% w 2014 r. do 24,8% w 2015 r.
Dotychczasowy rekord wartości zawartości półprzewodników w systemach elektronicznych padł w 2018 roku (31,1%), ale w ubiegłym roku ten odsetek wzrósł o ponad 2 punkty procentowe do 33,2%, ustanawiając rekord wszech czasów.
Oczywiście trend coraz wyższej wartości półprzewodników w systemach elektronicznych ma swoje granice, bo gdyby rosła w nieskończoność, osiągnęlibyśmy wreszcie 100%. Niezależnie od tego, jaki jest ostateczny pułap, po jego osiągnięciu średni roczny wzrost przemysłu półprzewodników będzie ściśle odzwierciedlał wzrost rynku systemów elektronicznych (tj. około 4% rocznie). W opinii IC Insights ów pułap wynosi co najmniej 40%, ale analitycy nie spodziewają się, że zostanie osiągnięty w ciągu najbliższych pięciu lat.
© IC Insights