reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© franz schloegl dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

„Sytuacja w sektorze komponentów uaktywnia nieuczciwych sprzedawców”

Dyrektor zajmujący się łańcuchem dostaw w skandynawskiej firmie świadczącej usługi EMS, Orbit One, komentuje bieżącą sytuację na rynku komponentów półprzewodnikowych.

– Rok 2021 zakończy się dalszymi problemami na rynku podzespołów, których przyczyną będzie nadal połączenie pandemii i bardzo wysokiego zapotrzebowania na elektronikę. Liczymy się z tym, że zakłócenia te będą się utrzymywały w całym roku 2022. Jednak czas realizacji zamówień w ciągu ostatnich trzech miesięcy utrzymywał się na stosunkowo wysokim, ale stabilnym poziomie, co nieco ułatwia planowanie – mówi dyrektor ds. łańcucha dostaw, Marcus Gunnebrant. Wzrost cen – Kilku uczestników zarówno rynku transportowego, jak i rynku komponentów ogłosiło ostatnio znaczące podwyżki cen. Na przykład, znany producent Texas Instruments ogłasza, że z powodu dużego popytu ma problemy z dostawami. Firma Texas Instruments, podobnie jak wielu innych producentów półprzewodników, inwestuje miliardy w zwiększenie mocy produkcyjnych, ale ich rozbudowa wymaga czasu. Największy producent podzespołów elektronicznych, firma TSMC, ogłosiła podwyżki cen sięgające nawet 20%. Wynika to ze zwiększonych kosztów pozyskania surowców, transportu oraz podwyższania zdolności produkcyjnych. To samo dotyczy sektora transportu, w którym zapotrzebowanie również doprowadziło do podwyżek cen – stwierdza Marcus Gunnebrant. Uwaga na nieuczciwych uczestników rynku – Niestety, napięta sytuacja na rynku podzespołów przyciągnęła również nieuczciwych uczestników rynku, którzy kuszą klientów szybkimi dostawami w dobrych cenach. Chcielibyśmy jednak przed nimi przestrzec, ponieważ okazuje się, że często są to podzespoły przestarzałe, niskiej jakości, źle zapakowane lub nawet uszkodzone przez wilgoć – mówi dyrektor ds. łańcucha dostaw Orbit One. Marcus Gunnebrant wskazuje także, w jaki sposób Orbit One stara się uniknąć otrzymywania wadliwych podzespołów. Firma korzysta z usług dystrybutorów nieautoryzowanych (brokerów), którzy udzielają gwarancji jakości. Wybrani brokerzy firmy Orbit One dysponują zazwyczaj swoim własnymi ośrodkami testowymi, co pozwala im sprawdzać podzespoły przed wysyłką. Istnieją także niezależne ośrodki testowe, z usług których każdy może skorzystać, lecz tutaj czas oczekiwania na testy podzespołów wydłużył się, a to oznacza, że co do jakości towaru dostępnego na rynku wtórnym, nie można mieć wcale pewności.
Orbit One to skandynawski producent kontraktowy urządzeń elektronicznych oraz elektromechanicznych, dostarczający kompletny zakres usług: od konstrukcji, prototypu, zakupów, produkcji oraz testów, po logistykę i usługi posprzedażne. Firma dysponuje zakładami produkcyjnymi w Szwecji, w Federacji Rosyjskiej oraz w Polsce. W Szwecji działają dwa zakłady: zlokalizowane w Ronneby i w Sztokholmie. Koncern Orbit One zatrudnia obecnie około 650 osób, a jego roczne obroty wynoszą ok. 950 mln SEK. Firma jest własnością członków kadry kierowniczej oraz zarządu.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2