reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SatRev
Przemysł elektroniczny |

Virgin Orbit zainwestuje 30 mln USD w SatRevolution

Inwestycja oznacza, że SatRevolution jest wyceniane na około 150 mln USD, kwota będzie wspierać rozwój biznesowy spółki.

SatRevolution SA (SatRev), polski producent i producent nanosatelitów i technologii nanosatelitarnych ogłosił wczoraj, że pozyskał część finansowania Serii B od Virgin Orbit, amerykańskiej firmy świadczącej usługi wystrzeliwania małych satelitów i dostarczania rozwiązań dla kosmosu, która ogłosiła planowane połączenie biznesowe z NextGen Acquisition Corp. II. Transakcja, podpisana podczas World Satellite Business Week, jest następstwem strategicznego partnerstwa zawiązanego pomiędzy SatRev i Virgin Orbit w czerwcu tego roku, dzięki któremu firmy planują rozwój aplikacji biznesowych na użytek nanosatelitów. SatRev wystrzelił do tej pory dwa satelity z Virgin Orbit w ramach misji LauncherOne Tubular Bells: Part One. Dwa kolejne satelity SatRev czekają na wystrzelenie w ramach misji Virgin Orbit Above the Clouds, która ma zostać uruchomiona w przyszłym miesiącu. SatRev i Virgin Orbit planują wspólnie oferować do 500 kg ładunków w hostingu na rakietach LauncherOne, gotowe rozwiązania do szybkiego wdrażania usług kosmicznych i o wiele więcej – zapewnia spółka w komunikacie.
Według Euroconsult, do 2026 r. całkowita wartość globalnego rynku usług mapowania tygodniowego może osiągnąć 140 mld USD. Kluczem do udanego wejścia na ten rynek jest możliwość monitorowania Ziemi w wysokiej rozdzielczości, z dużą częstotliwością i w przystępnej cenie. SatRev i Virgin Orbit zamierzają wspólnie działać na tym rynku.
Technologie nanosatelitów SatRev obejmują platformę obserwacji Ziemi o średniej rozdzielczości Stork oraz ScopeSat, teleskop o wysokiej rozdzielczości ze wbudowanymi możliwościami przetwarzania. Technologie te zapewniają możliwości obserwacji Ziemi w czasie zbliżonym do rzeczywistego w wysokiej rozdzielczości. – Świat potrzebuje danych dotyczących obserwacji Ziemi z wyższymi wskaźnikami ponownego odwiedzania w bardziej przystępnych cenach, a SatRev zaspokoi tę potrzebę – komentuje Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel i prezes zarządu SatRev. – Po czterech latach badań i rozwoju, prowadzonych przez multidyscyplinarne zespoły naukowców i inżynierów, jesteśmy gotowi do wejścia na rynek. Nasze partnerstwo z Virgin Orbit pomoże nam rozwinąć kluczowe relacje z obecnymi i nowymi klientami oraz zapewni nam szybkość, rozmach i możliwości dostarczania długofalowych rozwiązań. – Małe satelity wykonują teraz ciężkie prace w sektorach kosmicznych, a wraz z globalnym rozwojem technologii, innowacje rozwija też SatRev – powiedział Dan Hart, dyrektor generalny Virgin Orbit. – Dzięki naszej stałej współpracy, Virgin Orbit i SatRev będą zwiększać możliwości na nowych rynkach, oferując aplikacje do obserwacji Ziemi i nie tylko – aplikacje, które wczoraj były tylko marzeniami. Wspólnie będziemy kontynuować misję Virgin Orbit polegającą na otwieraniu przestrzeni kosmicznej. Obecni klienci i partnerzy SatRev to m.in. SkyWatch, Spiral Blue, Neumann Space, SkyServe, UP42 czy AIKO. Ponadto obecnie wiele firm testuje wykorzystanie technologii SatRev do różnych zastosowań. Aktualnie wartość kontraktów SatRev przekracza 50 mln USD, spółka ma już zabezpieczone zamówienia o wartości około 18 mln USD. Finalizacja ogłoszonej transakcji jest przewidziana na pierwszy kwartał 2022 roku. Łączna kwota finansowania Serii B jest szacowana na 30 mln USD. Wszyscy dotychczasowi akcjonariusze i inwestorzy SatRev utrzymają swój kapitał, a obecni akcjonariusze SatRev pozostaną większościowymi właścicielami spółki w momencie zamknięcia. Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel i prezes zarządu SatRev oraz Dan Hart, dyrektor generalny Virgin Orbit, © SatRevolution
Spółka SatRevolution została założona w Polsce w 2016 roku, specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i eksploatacji satelitów oraz analityce danych i tworzy konstelację obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Jej celem jest stanie się największym światowym operatorem satelitów do obserwacji Ziemi, dostarczającym 1024 nanosatelity na niską orbitę okołoziemską do 2026 roku, aby zapewnić całodobową obserwację Ziemi. W październiku 2019 roku firma powołała konsorcjum z Virgin Orbit i kilkunastoma polskimi uczelniami, aby zaprojektować i przeprowadzić pierwszą na świecie komercyjną misję satelitarną na Marsa. W czerwcu 2021 r. SatRevolution umieścił dwa satelity, STORK-4 i STORK-5 Marta, na niskiej orbicie okołoziemskiej, a na grudzień 2021 r. zaplanowano wystrzelenie STORK-3 i SteamSat-2. Firma planuje także start CubeSat, pierwszego nanosatelity Omanu do końca 2022 roku. Satelity SatRev mogą być wykorzystywane do rozwiązywania problemów związanych z utylizacją i optymalizacją zasobów w szerokim zakresie zagadnień, w tym rolnictwa precyzyjnego, monitorowania zasobów energetycznych rolnictwa precyzyjnego, logistyki obronnej i wywiadowczej oraz monitorowania infrastruktury transportowej. Obecni inwestorzy to polskie fundusze VC, takie jak Infini, Newberg, Tech Invest Group i Kvarko (część polskiego programu NCBiR dotyczącego finansowania badań i rozwoju start-upów naukowych).
Założona przez Sir Richarda Bransona w 2017 roku firma Virgin Orbit rozpoczęła świadczenie usług komercyjnych w 2021 roku i dostarczyła już na orbitę satelity komercyjne, cywilne, bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowe. Rakiety LauncherOne firmy Virgin Orbit są projektowane i produkowane w Long Beach w Kalifornii i wystrzeliwane z powietrza ze zmodyfikowanego lotniskowca 747-400, który umożliwia Virgin Orbit wykonywanie operacji z lokalizacji na całym świecie w celu jak najlepszego zaspokojenia potrzeb każdego klienta. 22 sierpnia 2021 r. Virgin Orbit zawarła umowę o połączeniu z NextGen Acquisition Corp. II, spółka zajmująca się przejmowaniem specjalnego przeznaczenia, dzięki której Virgin Orbit stanie się spółką notowaną na giełdzie Nasdaq pod symbolem VORB.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-2
reklama
reklama