reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PolitechnikaLodzka
Nauka i technologie |

PŁ nawiązała współpracę z producentem maszyn elektrycznych

Na Politechnice Łódzkiej powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe firmy ZME EMIT. Jednym z obszarów współpracy ma być kolej dużej prędkości.

ZME EMIT należy do Grupy Cantoni, czyli europejskiego producenta maszyn elektrycznych i napędów stosowanych we wszystkich segmentach przemysłu. Jak podaje uczelnia, Grupa Cantoni ma 70 proc. udziałów w polskim rynku silników elektrycznych. – Współpraca uczelni z globalnym partnerem przemysłowym otwiera możliwość realizowania specjalnie dedykowanych grantów z NCBR czy Unii Europejskiej – podkreśla Politechnika Łódzka w komunikacie. Partnerzy rozmawiają m.in. o projektach związanych z koleją dużych prędkości. Tematyka prac wdrożeniowych prowadzonych w Centrum będzie ustalona odrębnymi porozumieniami z jednostkami PŁ, w tym głównie z Instytutem Mechatroniki i Systemów Informatycznych, Instytutem Automatyki oraz Instytutem Energetyki z Wydziału EEIA oraz Instytutem Maszyn Przepływowych z Wydziału Mechanicznego. Powstałe na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Centrum będzie stanowić zaplecze badawcze i edukacyjne ZME EMIT. Pracownicy uczelni będą wspierać firmę w doskonaleniu i rozwoju jej produktów, w szczególności w projektowaniu nowoczesnych energooszczędnych maszyn elektrycznych – czytamy w komunikacie. Korzyścią dla uczelni będzie natomiast umożliwienie studentom wybranych kierunków zapoznania się z nowoczesnymi technologiami i produktami Zakładu EMIT w ramach praktyk oraz projektów i prac dyplomowych. Partnerom zależy też na realizacji doktoratów wdrożeniowych. Historia ZME EMIT sięga roku 1921, w którym utworzono Fabrykę Polskich Zakładów Elektrycznych Brown-Boveri SA Pod obecną nazwą firma działa od 2001 roku. Zakład Maszyn Elektrycznych EMIT SA wchodzi w skład Grupy Cantoni. Strategia rozwoju firmy dotyczy również projektowania i produkcji silników trakcyjnych, szczególnie dla transportu szynowego. Dotyczy to segmentu kolei dużych prędkości Umowa o współpracy obu podmiotów została podpisana we wtorek, 7 grudnia przez rektora PŁ prof. Krzysztofa Jóźwika i prezesa zarządu spółki ZME EMIT Włodzimierza Kęsickiego. Zdaniem władz uczelni, jest to unikatowa inicjatywa w skali kraju.
Zdjęcie powyżej, od lewej: rektor prof. Krzysztof Jóźwik, dyrektor techniczny firmy Piotr Nowakowski, prof. Sławomir Wiak dyrektor Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych, prezes Włodzimierz Kęsicki, prof. Maria Dems, zastępca dyrektora IMSI, fot.: © Jacek Szabela

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama