© Pixabay
Przemysł elektroniczny |
Polscy naukowcy będą projektować system nawigacyjny dla Księżyca
Mamy już kilka systemów nawigacji satelitarnej dla Ziemi, natomiast dla Księżyca – żadnego. Opracowaniem takiego systemu zajmie się międzynarodowe konsorcjum z udziałem naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Budowę koncepcji systemu, który będzie wykorzystywany w przyszłych misjach księżycowych, dofinansowała Europejska Agencja Kosmiczna.Powstający system nawigacyjny dla Księżyca ma być wykorzystywany w przyszłości do misji kosmicznych na naturalnego satelitę ziemi. Zostanie zaprojektowany przez międzynarodowe konsorcjum z kluczowym udziałem pracowników Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (prof. Krzysztof Sośnica, dr Radosław Zajdel i dr Grzegorz Bury) – poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Małgorzata Moczulska. Jak przypomniano w komunikacie przekazanym PAP, do tej pory dla Ziemi opracowano kilka systemów nawigacji satelitarnej. Pozwalają one na precyzyjne pozycjonowanie, synchronizację w czasie, autonomiczną nawigację, a także są nieodzowne w misjach satelitarnych monitorujących np. deformacje powierzchni Ziemi, jak i wzrost poziomu wód w morzach i oceanach – napisano w komunikacie. Nie opracowano do tej pory takich systemów dla Księżyca. – Przykładowo misja GRAIL do badania pola grawitacyjnego Księżyca była w stanie doskonale zmapować stronę Księżyca bliższą Ziemi, gdy kontakt z satelitami był możliwy. Natomiast, gdy satelity zachodziły za Księżyc z punktu widzenia Ziemi, kontakt się urywał, a dokładność wyznaczenia pozycji znacząco spadała. „Dalsza” strona Księżyca pozostaje zbadana stosunkowo słabo ze względu na brak systemu nawigacyjnego – wskazano. Europejska Agencja Kosmiczna w ramach programu Moonlight (wieloetapowy program eksportacji Księżyca) wstępnie zdefiniowała trzy fazy wdrożenia usług nawigacyjnych na Księżycu opartych na technologii GNSS (Globalnych Nawigacyjnych Systemów Satelitarnych).
- Pierwsza faza, realizowana w latach 2022-2025, zakłada wykorzystanie istniejącej infrastruktury – ziemskich satelitów GNSS oraz odbiorników księżycowych o wysokiej czułości.
- Druga, rozpisana na lata 2025-2035, zakłada budowę systemu opartego o minimalną liczbę satelitów (4-5) na orbicie księżycowej oraz wzmocnienie fazy pierwszej poprzez transmisję dodatkowych sygnałów z powierzchni Księżyca.
- Trzecia faza, od roku 2035, ma umożliwić świadczenie usług pozycjonowania, nawigacji oraz transferu czasu na całej powierzchni Księżyca.