reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© NASA NanoRacks
Przemysł elektroniczny |

SatRevolution stworzy satelitę dla Australii

Wrocławska spółka zawarła umowę z Neumann Space z Australii. Porozumienie pozwoli SatRevolution na komercyjne wykorzystanie know-how z obszaru budowy nanosatelitów.

Umowa z Neumann Space to pierwszy efekt zaangażowania polskiej firmy w utworzoną niedawno międzynarodową inicjatywę The Australian Space Manufacturing Network (ASMN). W ramach współpracy z Neumann Space przygotowany zostanie satelita 6U.
ASMN powstała z inicjatywy australijskiej firmy Gilmour Space Technologies, która – przy wsparciu funduszy VC, australijskiego rządu oraz pozostałych członków założycieli – planuje realizację projektu o wartości 150 mln dol. w ramach programu rządu federalnego Modern Manufacturing Initiative - Collaboration (MMI-C). SatRevolution właśnie w ramach działań w obrębie ASMN podpisała umowę o partnerstwie i współpracy z australijską firmą Neumann Space. Umożliwi to polskiej spółce komercyjne wykorzystanie know-how z obszaru budowy nanosatelitów. W ramach współpracy z Neumann Space przygotowany zostanie satelita 6U, gdzie 1U odpowiada wielkości 10x10x10 cm, wraz z napędem. – W ramach zawartego porozumienia SatRevolution dostarczy platformę 6U a Neumann Space, która specjalizuje się w budowie silników satelitarnych, przygotuje do niej napęd. Dzięki tej kooperacji powstanie rozwiązanie, które w przyszłości będziemy oferować jako gotowy produkt do komercyjnych zastosowań – wyjaśnia Grzegorz Zwoliński, CEO SatRevolution. Strona polska stworzy specjalną platformę, zajmie się także jej integracją z dostarczonym przez Neumann Space napędem. W kolejnym kroku SatRevolution poprowadzi misję kosmiczną i będzie operatorem stworzonego satelity. Celem przedsięwzięcia będzie demonstracja działania innowacyjnego napędu Neumann Space. Prace przygotowawcze do projektu wystartują w najbliższym czasie, a jego realizacja przewidywana jest na Q3 2022 roku.
SatRevolution jest wrocławską spółką założoną w 2016 roku, działającą w branży kosmicznej, która zajmuje się kompleksowo projektowaniem, produkcją i umieszczaniem na orbitach okołoziemskich nanosatelitów obserwacyjnych, zbierających dane optyczne. Jako pierwsza w Polsce SatRevolution umieściła swoje satelity: ŚWIATOWID, KRAKsat, AMICal Sat na orbicie okołoziemskiej. Na 2026 rok spółka zaplanowała budowę konstelacji satelitów REC (Real-time Earth-observation Constellation), która docelowo składać się będzie z 1500 satelitów obserwacyjnych. Partnerem SatRevolution od 2019 roku jest firma Virgin Orbit, która w czerwcu 2021 roku, po starcie rakiety LauncherOne, umieściła na orbicie dwa nanosatelity SatRevolution, STORK-4 oraz STORK-5. Satelity polskiego producenta znajdą się też na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, której start jest zaplanowany na grudzień 2021.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 28 2024 11:54 V22.3.46-1