reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© NASA NanoRacks
Przemysł elektroniczny |

SatRevolution i TUATARA strategicznymi partnerami Omanu w programie kosmicznym

Dwie polskie firmy zostały zaproszone do strategicznej współpracy przy realizacji bliskowschodniego programu kosmicznego, który wpisuje się w założenia narodowej strategii cyfryzacji oraz rozwoju nauki “Oman 2040”.

Kluczowym elementem współpracy będzie rozwiązanie CubeSat, czyli miniaturowy, sztuczny satelita. Technologia ta staje się coraz bardziej przystępna cenowo i podatna na komercjalizację w sektorze usług, dzięki czemu tworzy nowe możliwości dla takich branż jak rolnictwo, ubezpieczenia, zarządzanie klęskami żywiołowymi lub planowanie i zarządzanie infrastrukturą.
SatRevolution oraz TUATARA podpisały 28 października umowę o strategicznej współpracy z ETCO, liderem technologicznym w Omanie, podczas International Astronautical Congress w Dubaju. Współpraca pozwoli dostarczyć m.in. nowoczesne rozwiązania z zakresu analizy zdjęć satelitarnych, które będą wsparciem w narodowej strategii cyfryzacji “Oman 2040” – czytamy w komunikacie. – Jesteśmy dumni z możliwości wykorzystania naszych dotychczasowych doświadczeń w procesie transformacji cyfrowej Omanu – mówi Grzegorz Zwoliński, CEO SatRevolution. – Zależy nam by osiągnięcia technologiczne, które są efektem naszej pracy, miały zastosowanie w różnych dziedzinach. Udział w tym przedsięwzięciu i możliwość współpracy z nowymi graczami, w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań, to kolejny krok w procesie demokratyzacji rynku kosmicznego – dodaje. SatRevolution, w ramach współpracy z ETCO, zrealizuje:
  • Projekt I - CubeSat: SatRevolution zaprojektuje, wyniesie na orbitę i będzie obsługiwać CubeSat dla ETCO. Propozycja zawiera opcję dla 3U CubeSat (RGB+NIR), oraz dla 6U CubeSat (8 pasm spektralnych).
  • Projekt II - Stacja naziemna: SatRevolution dostarczy projekt stacji naziemnej. Jest to pierwszy krok, który umożliwi Omanowi budowę własnego Space Application Center, przewidzianego na 2026 rok.
  • Projekt III - Program szkoleniowy: SatRevolution będzie szkolić biznesmenów i inżynierów z Omanu w ramach kwartalnie organizowanych warsztatów.
Rozwiązania technologiczne dostarczone w ramach współpracy przez TUATARA:
  • Analiza downstream obrazów i danych z satelity z wykorzystaniem technologii Computer Vision, Machine Learning i AI, która pozwoli wykryć ukryte wzorce, trendy i umożliwi przewidywanie zmian powodowanych m.in. przez sytuację klimatyczną czy katastrofy naturalne.
  • Analiza i interpretacja istotnych z biznesowego punktu widzenia wniosków na podstawie obrazów zebranych przez satelity.
Współpraca polskich firm i ETCO rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w ostatnim kwartale 2021 roku. Wartość projektów szacowana jest na kilkanaście milionów dolarów.
– TUATARA to zespół ekspertów o interdyscyplinarnej wiedzy i szerokim portfolio produktów opartych na sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym i technologiach kognitywnych –[/i[ mówi Krzysztof Goworek, Chief Innovation Officer w TUATARA. [i]– Nasze doświadczenie, w połączeniu z ekspercką wiedzą SatRevolution, przyczyni się do komercjalizacji rozwiązań satelitarnych w tym regionie i kompleksowej interpretacji danych pochodzących z technologii CubeSat. – dodaje Krzysztof Goworek. Celem kooperacji polskich firm z ETCO, które będzie pełniło również rolę formalnego pośrednika między omańską administracją publiczną a polskimi firmami, jest dostarczenie technologii i rozwiązań przyczyniających się do rozwoju lokalnego rynku kosmicznego oraz umożliwiających jakościową analizę zmian wywoływanych sytuacją klimatyczną, klęskami żywiołowymi czy innymi zdarzeniami niepożądanymi. Stoją od lewej: dr Piotr A. Wrzecionowicz (Politechnika Wrocławska), dr Saoud Humaid Salim Al Shaoili (Narodowy Program Kosmiczny Omanu), prof. Grzegorz Wrochna (Polska Agencja Kosmiczna). Siedzą od lewej: Damian Jamroz (SatRevolution S.A), Grzegorz Zwoliński (SatRevolution S.A.), Ammar Al Rawahi (ETCO), Jarosław Lehmann (Tuatara Business Solutions LCC). © SatRevolution

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 28 2023 17:23 V21.1.4-1
reklama
reklama