reklama
reklama
© ElevenES
Przemysł elektroniczny |

ElevenEs zbuduje gigafabrykę baterii LFP w Serbii

Firma ElevenEs chce wykorzystać 25-letnie doświadczenie produkcyjne i zbudować gigafabrykę baterii o mocy 16GWh w pobliżu jednego z największych złóż litu na świecie. Inwestycję wesprze EIT InnoEnergy.

W inwestycjach ElevenEs pomogą środki pozyskane od funduszu EIT InnoEnergy, który uczestniczy w finansowaniu innych głośnych przedsięwzięć na europejskim rynku bateryjnym takich jak gigafabryki Northvolt czy Verkor.
Do 2030 roku zapotrzebowanie na baterie w Europie będzie aż 14-krotnie większe niż obecne moce produkcyjne. Wszystko za sprawą rozwoju elektromobilności i rynku magazynów energii – koniecznych do stabilizacji systemu energetycznego z rosnącym udziałem OZE. Na tym szybko rozwijającym się rynku bateryjnym coraz silniejszą pozycję zyskują baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP). Są one przystępniejsze cenowo, trwalsze i bezpieczniejsze od konkurencyjnych rozwiązań, a do tego nie wymagają kobaltu, niklu i innych trudno dostępnych surowców – czytamy w komunikacie. Spółka ElevenEs, biznesowy spin-off międzynarodowej Grupy Al Pack działającej od 25 lat na rynku opakowań aluminiowych, opracowała własną technologię produkcji baterii LFP na potrzeby elektrycznych samochodów osobowych, autobusów, wózków widłowych i innych przemysłowych pojazdów oraz magazynów energii. – Żywotność baterii LFP jest dwukrotnie dłuższa od konkurencyjnych rozwiązań, można je ładować aż 6000 razy, a do tego sam proces ładowania jest szybszy i nie wiąże się z ryzykiem zapłonu. Rosnącej popularności ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych sprzyja także relatywnie niski koszt produkcji. Wszystko to sprawia, że baterie LFP już teraz stały się dominujące w Chinach, które są światowym liderem w rozwoju technologii bateryjnych – mówi Nemanja Mikać, założyciel i prezes ElevenEs. Partnerstwo strategiczne na rzecz budowy gigafabryki Spółka ElevenEs właśnie podpisała porozumienie z funduszem i akceleratorem innowacji EIT InnoEnergy od lat inwestującym w rozwiązania z obszaru zielonej transformacji energetycznej. Podmioty ogłosiły strategiczne partnerstwo w celu budowy pierwszej w Europie gigafabryki akumulatorów litowo-jonowych LFP. Fundusz EIT InnoEnergy już wcześniej angażował się w finansowanie przedsięwzięć na europejskim rynku bateryjnym. Był pierwszym inwestorem szwedzkiej firmy Northvolt, która niedawno zakończyła rundę finansowania o wartości 2,75 mld USD i francuskiej spółki Verkor, która w lipcu tego roku pozyskała finansowanie o wartości 100 mln USD i zawarła strategiczne partnerstwo z Renault.
Do 2023 roku ElevenEs chce produkować baterie LFP o łącznej pojemności 300 MWh rocznie.
W 2024 roku w serbskiej Suboticy rozpocznie się budowa pełnoskalowej gigafabryki baterii o mocy 8 GWh, której moce produkcyjne zostaną w przyszłości zwiększone do 16 GWh. Pozwoli to na wyposażenie w akumulatory nawet 300 tys. pojazdów elektrycznych każdego roku. Spółka deklaruje także, że fabryka zasilana będzie w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii, a w zakładzie zatrudnienie znajdzie docelowo nawet 2000 pracowników. ElevenEs podkreśla, że lokalizacja gigafabryki w serbskiej Suboticy, w pobliżu granicy z Węgrami i w bliskości ważnego europejskiego szlaku komunikacyjnego łączącego porty w Gdańsku i Salonikach, ma jeszcze jedną ważną zaletę. Znajduje się w pobliżu największych złóż litu w Europie odkrytych w dolinie Jadar w południowej części Serbii. – Ogniwa LFP to kolejny ważny element europejskiego ekosystemu bateryjnego. Chociaż akumulatory niklowe prawdopodobnie pozostaną najlepszym wyborem dla samochodów klasy premium pod względem gęstości energii, to ogniwa LFP wygrywają w kategorii kosztów, bezpieczeństwa i żywotności. Czyni je to idealnym wyborem dla przemysłowych pojazdów elektrycznych, magazynów energii oraz małych aut miejskich operujących na krótszych dystansach – mówi Jakub Miler, CEO EIT InnoEnergy Central Europe.
Firma ElevenEs jest biznesowym spin-offem międzynarodowej Grupy Al Pack, która działa na rynku opakowaniowym od 25 lat i każdego roku przetwarza ponad 40 mln m² folii aluminiowej. Procesy produkcyjne prowadzone przez firmę-matkę zbliżone są do procesów produkcji elektrod – kluczowych elementów ogniw bateryjnych. W zaawansowanym centrum badawczo-rozwojowym ElevenEs, uruchomionym w czerwcu 2021 roku w Suboticy w Serbii, pracuje międzynarodowy zespół inżynierów i naukowców. EIT InnoEnergy to europejski fundusz inwestujący w rozwiązania z obszaru energii, cleantech, mobilności oraz szeroko pojętych technologii smart, zarówno w Europie, jak i poza nią. Fundusz zapewnił finansowanie i dodatkowe wsparcie około 380 startupom, w tym ponad 30 podmiotom działającym na rynku bateryjnym takim jak Northvolt (producent zrównoważonych baterii), Skeleton Technologies (światowy lider w dziedzinie ultrakondensatorów) czy Verkor (francuska firma budująca gigafabrykę do produkcji swoich ogniw akumulatorowych). Od powstania w 2010 r., przy wsparciu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) będącego organem Unii Europejskiej, firma zainwestowała w innowacje w zakresie zrównoważonej energii 560 mln EUR. Od 2017 r. EIT InnoEnergy przewodzi przemysłowemu projektowi European Battery Alliance (EBA), którego celem jest zbudowanie silnego i konkurencyjnego europejskiego przemysłu bateryjnego i zabezpieczenie bazy surowcowej dla rozwoju nowoczesnego i ekologicznego przemysłu energetycznego w Europie.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 07 2023 23:13 V22.1.2-1