reklama
reklama
© Zortrax
Przemysł elektroniczny |

Części wykonane na drukarce 3D Zortrax polecą w kosmos

Wydrukowany w 3D panel ze zintegrowanym obwodem elektrycznym wykonany na Zortrax Endureal będzie testowany na pokładzie satelity WISA Woodsat, którego start zaplanowano na koniec 2021 roku.

Zortrax, przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej, od 2019 roku rozwija technologię kompozytowego druku 3D, która umożliwia wytwarzanie gotowych do użycia w przestrzeni kosmicznej części z wbudowanymi obwodami elektrycznymi. Teraz zaprojektowany przez ESA funkcjonalny demonstrator wykonany przy użyciu tej technologii będzie testowany w locie na niskiej orbicie okołoziemskiej – informuje firma. Zortrax rozwija technologię kompozytowego druku 3D jest od półtora roku. Pierwszy etap tego projektu zakończył się wykorzystaniem drukarki przemysłowej Endureal do wykonania struktur z polimeru Z-PEEK z osadzonymi, przewodzącymi prąd elektrycznymi ścieżkami wydrukowanymi z przewodzącej elektrycznie mieszanki PEEK dostarczonej przez ESA. – Inżynierowie Zortrax byli zatem pierwszymi, którzy wykorzystali podwójną ekstruzję do druku z dwóch mieszanek PEEK jednocześnie. W ten sposób możliwy stał się druk złożonych modeli z wbudowanymi ścieżkami zasilania i przesyłu danych. Teraz nadszedł czas na prawdziwy test i wystrzelenie tych modeli w kosmos – czytamy w komunikacie. Zortrax zwraca uwagę, że nawet, gdy udało się już doprowadzić do możliwości jednoczesnego drukowania przy użyciu dwóch mieszanek PEEK, wciąż dużym wyzwaniem był proces udoskonalania technologii. Jak informuje firma, pierwsze modele wydrukowane tą techniką robiły wrażenie, ale aby przygotować je do lotu w kosmos, trzeba było rozwiązać kilka problemów. Udoskonalenia wprowadzono w trzech kluczowych obszarach i zajęło to niecały rok.
  • Dokładność wymiarowa musiała zostać poprawiona, aby umożliwić drukowanie mniejszych części, które mieściłyby się w niezwykle małych ramach nanosatelitów.
  • Przewodność ścieżek wykonanych z dostarczonego przez ESA przewodzącego PEEK musiała zostać zwiększona, aby ułatwić rozprowadzanie energii i przesył danych
  • Niedokładności w wydrukowanych modelach musiały zostać wyeliminowane, aby pozbyć się uwięzionego w nich powietrza, które mogło rozszerzać się w próżni.
WISA Woodsat to misja skoncentrowana na testowaniu nowych materiałów i przełomowych technologii produkcyjnych w przemyśle kosmicznym. Niektóre części tego satelity wykonano z drewna brzozowego pokrytego specjalną powłoką, która ma chronić je przed wpływem promieniowania i ekstremalnych temperatur na orbicie. Satelita zostanie wystrzelony na pokładzie innowacyjnej rakiety Electron, w której duże części kadłuba wykonano z lekkich kompozytów węglowych. – Obwody elektryczne oparte na polimerach PEEK, które po raz pierwszy w historii zostaną przetestowane w locie, doskonale wpisują się w założenia tej przełomowej misji. Wierzymy, że innowacyjne materiały i produkcja addytywna sprawią, że przestrzeń kosmiczna stanie się bardziej dostępna dla firm i naukowców na całym świecie. Zortrax ma do odegrania ważną rolę w kształtowaniu tej przyszłości – pisze Zortrax. WISA Woodsat z wydrukowanym przez Zortrax demonstratorem na pokładzie ma wystartować z Nowej Zelandii pod koniec 2021 roku. Oprócz drukowania demonstratora PEEK z osadzonymi ścieżkami przewodzącymi prąd elektryczny, Zortrax pracuje obecnie z ESA nad dwoma innymi projektami badawczymi. Firma planuje wkrótce podać więcej informacji na ich temat.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 07 2023 23:13 V22.1.2-1