reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Varda Space uruchomi fabrykę w kosmosie

Varda Space Industries podpisała umowę ze SpaceX, aby w 2023 roku uruchomić pierwszą fabrykę kosmiczną, która zostanie umieszczona na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Varda Space nie zdradziła, co jako pierwsze powstanie w orbitalnej fabryce. Firma zapewnia, że „istnieje dziś świat produktów używanych na Ziemi, które można wytwarzać tylko w kosmosie”, a jej możliwości produkcyjne obejmują m.in. mocniejsze kable światłowodowe, ratujące życie farmaceutyki czy półprzewodniki.
Do tej pory prawie wszystkie badania nad produkcją w kosmosie były prowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Chociaż badania wykazały, że na niskiej orbicie okołoziemskiej w środowisku mikrograwitacyjnym można tworzyć innowacyjne materiały i produkty, które zrewolucjonizują przemysł na Ziemi – nie było drogi do komercjalizacji – pisze Varda Space w komunikacie. Jak dotąd produkcja na orbicie była zbyt droga, zbyt złożona, a do tego dochodziły przeszkody formalne związane głównie z pojazdami nośnymi. Sytuacja się zmieniła i dostęp do orbity staje się opłacalny, m.in. dzięki programowi SpaceX, nowym uproszczonym regulacjom FAA (Federalnej Administracji Lotnictwa) oraz postanowieniom administracji Biden dotyczących industrializacji kosmosu. Produkcja kosmiczna na dużą skalę może zatem stać się rzeczywistością – zapewnia Varda Space. – Pięć lat temu taka firma jak Varda nie mogłaby działać, lecz dzisiaj możemy w ekonomiczny sposób dostarczać unikalne produkty, które można wytwarzać tylko w kosmosie, ponieważ misje kosmiczne są tańsze, rozwiązania sprzętowe dla branży kosmicznej uległy utowarowieniu i dokonano inteligentnych postępów w zakresie regulacji – powiedział założyciel i dyrektor generalny Varda Space Industries, Will Bruey. Orbitalna fabryka Varda zostanie wyniesiona na orbitę rakietą Falcon-9 firmy SpaceX. Ładunek ma ważyć około 200 kg, z czego połowę mają stanowić materiały do produkcji. Na Ziemię wrócą wytworzone w kosmosie nowe produkty o masie około 40-60 kg. Pierwsza kosmiczna fabryka Vardy ma zostać uruchomiona w pierwszym kwartale 2023 roku, a druga i trzecia mają powstać do 2024 roku. Każda misja potrwa około trzy miesiące, od startu do lądowania.
Varda została założona w listopadzie 2020 roku przez Willa Brueya, Deliana Asparouhova i Daniela Marshalla. Firma działa w Torrance w Kalifornii, zatrudnia 20 pracowników. Varda pozyskała finansowanie od inwestorów w wysokości 53 mln USD, w tym od Khosla Ventures, Lux Capital, Founders Fund, Caffeinated Capital, General Catalyst i Also Capital.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 28 2023 17:23 V21.1.4-1
reklama
reklama