© Sygnis
Przemysł elektroniczny |
Polacy chwycili za szkło – to pierwsza taka technologia druku 3D na świecie
Polska spółka badawczo-rozwojowa Sygnis opracowała autorską, pionierską w skali światowej technologię umożliwiającą drukowanie 3D ze szkła niskotemperaturowego.
Opracowana metoda pozwoli na wykonywanie wcześniej niemożliwych w realizacji, zaawansowanych projektów z zakresu optyki, fotoniki, cyberbezpieczeństwa i ochrony środowiska – informuje firma w komunikacie.
– Syglass jest pierwszą technologią druku 3D ze szkła, która jest przeznaczona dla przemysłu i ma swoje zastosowanie w obszarach optyki gradientowej i fotoniki – mówi Andrzej Burgs, CEO Sygnis New Technologies.
Drukarka 3D do szkła niskotemperaturowego będzie miała swoją premierę na największych europejskich targach druku 3D Formnext, we Frankfurcie nad Menem w listopadzie.
Drukarka 3D Syglass jest wynikiem pięcioletniego projektu badawczo-rozwojowego współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój 2014- 2020. Projekt realizowany był w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Szybka Ścieżka. Pierwsze wzmianki medialne o projekcie sięgają 2016 roku. Wtedy właśnie ukazały się artykuły o „Polakach chwytających za szkło”.
Sygnis od lat specjalizuje się w projektach badawczo-rozwojowych związanych z technologiami addytywnymi. W samym 2020 roku otrzymała od NCBiR rekomendację na dofinansowanie dwóch kolejnych projektów B+R na łączną kwotę ponad 17,5 mln pln. Sygnis posiada renomę firmy, do której naukowcy i przedsiębiorstwa zgłaszają się z najbardziej skomplikowanymi projektami wytwórczymi.
W niedługim czasie spółka wejdzie na rynek NewConnect poprzez przejęcie odwrotne ze spółką MODE SA i od tego momentu będzie funkcjonować jako SYGNIS SA.