Nowy obiekt ASML w Dolinie Krzemowej o powierzchni blisko 20 tys. m kw. obejmuje m.in. pomieszczenie czyste klasy 1000 i przestrzeń laboratoryjną.
ASML ocenia, że nie wystarczy już oddzielna analiza poszczególnych etapów produkcji półprzewodników. Zespół z Doliny Krzemowej optymalizuje w sposób całościowy projekty układów scalonych, fotomaski, litografię oraz pomiary i inspekcję w celu zwiększenia możliwości produkcyjnych i wydajności najnowocześniejszych półprzewodników – informuje firma.
– Ponieważ producenci chipów wciąż dążą do miniaturyzacji, aby tworzyć coraz mniejsze i wydajniejsze, my się rozwijamy, aby sprostać narastającej złożoności, która wymaga coraz bardziej wyrafinowanego podejścia – komentuje Jim Koonmen, wiceprezes wykonawczy ds. zastosowań biznesowych w ASML.
– Produkcja chipów w procesach 10 nm lub mniejszych nie byłaby możliwa bez naszego oprogramowania i rozwiązań metrologicznych. Mamy też długoterminowy harmonogram rozwoju, który pomoże naszym klientom przezwyciężyć przyszłe wyzwania związane z produkcją układów scalonych – dodaje Jim Koonmen.
ASML rozpoczęło działalność w Dolinie Krzemowej 20 lat temu, a obecnie w nowym kampusie pracuje ponad 875 pracowników. Firma zamierza powiększyć kalifornijski zespół o 20% w 2022 roku i planuje zatrudnić ponad 180 inżynierów.
Wcześniej dwie grupy produktowe (Brion i HMI) pracowały w różnych budynkach, między którymi konieczny był dojazd samochodem, co utrudniało współpracę i integrację technologii. Ponieważ w ciągu ostatniego roku zespoły przyspieszyły opracowywanie prototypów nowej linii produktów – technologii wielowiązkowej e-beam – istniejące laboratoria i cleanroomy szybko przestały wystarczać.
ASML z siedzibą w Veldhoven jest producentem maszyn do produkcji chipów, umożliwiających produkcję układów w najnowocześniejszych procesach technologicznych. Do klientów ASML należą Samsung i Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.