reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© pixabay
Przemysł elektroniczny |

Mikrochipy w centrum uwagi KE

Cyfryzacja to wielka szansa, którą bardzo łatwo zaprzepaścić. Państwa członkowskie są tego samego zdania: wydatki na cyfryzację w ramach NextGenerationEU przekroczą nawet poziom 20% – mówiła szefowa KE w orędziu o stanie Unii.

– Polska jest obecnie największym eksporterem akumulatorów samochodowych i autobusów elektrycznych w UE – mówiła Ursula von der Leyen komentując kwestie celów klimatycznych.
Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosiła dziś, 15 września w Parlamencie Europejskim w Strasburgu orędzie o stanie Unii Europejskiej za 2021 r. Szefowa KE sporo miejsca poświęciła oczywiście m.in. pandemii, ale nie zabrakło też tematów związanych z nowoczesnymi technologiami. Jak stwierdziła Ursula von der Leyen, duże wydatki na cyfryzację odzwierciedlają wagę inwestowania w europejską suwerenność technologiczną i konieczności przeprowadzenia transformacji cyfrowej zgodnie z unijnymi zasadami i wartościami. – Chciałabym skupić się przez chwilę na półprzewodnikach koniecznych do produkcji układów scalonych – mikroczipów, które napędzają dziś wszystko: od smartfonów, przez elektryczne hulajnogi, po pociągi i całe inteligentne fabryki. Bez mikroczipów nie ma cyfryzacji. Całe linie produkcyjne pracują w tej chwili na zwolnionych obrotach, mimo rosnącego zapotrzebowania, z powodu niedoboru półprzewodników. Choć światowy popyt eksplodował, udział Europy w całym łańcuchu wartości – od projektowania po zdolność wytwórczą – jest coraz mniejszy. Jesteśmy uzależnieni od nowoczesnych mikroczipów produkowanych w Azji. Nie jest to więc tylko kwestia naszej konkurencyjności. Jest to kwestia naszej suwerenności technologicznej. Poświęćmy więc tej sprawie całą naszą uwagę – podkreślała Ursula von der Leyen. Przewodnicząca zapowiedziała przedłożenie nowego europejskiego aktu prawnego o mikroczipach, wskazując na konieczność połączenia możliwości w zakresie światowej klasy badań naukowych, projektowania oraz testowania, a także koordynacji inwestycji unijnych i krajowych na różnych etapach łańcucha wartości. – Celem jest stworzenie wspólnie nowoczesnego europejskiego ekosystemu układów scalonych obejmującego ich produkcję. W ten sposób zagwarantujemy sobie bezpieczeństwo dostaw i stworzymy nowe rynki dla przełomowej europejskiej technologii – mówiła Ursula von der Leyen. Wyzwanie jest duże, podobnie jak ryzyko niepowodzenia, ale szefowa KE przypomniała, że to samo mówiono 20 lat temu o systemie Galileo. Tymczasem obecnie ponad 2 mld smartfonów na całym świecie korzysta z nawigacji obsługiwanej przez europejskie satelity. – Jesteśmy w światowej czołówce. Odważmy się więc znowu, tym razem w dziedzinie półprzewodników – podsumowała.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-2