© Pixabay
Analizy |
Produkcja smartfonów w drugim kwartale spadła kw/kw, LG zakończyło tę działalność
Globalna produkcja smartfonów w drugim kwartale 2021 roku spadła o 11% w porównaniu do poprzedniego kwartału i wyniosła 307 mln sztuk – informuje TrendForce.
Według najnowszego raportu TrendForce niedawny wzrost przypadków COVID-19 w Indiach, Wietnamie i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej negatywnie wpłynął na globalny rynek smartfonów pod względem produkcji i popytu w porównaniu do poprzedniego kwartału. Jednak porównanie rok do roku pokazuje wzrost o około 10%.
Globalna produkcja smartfonów w pierwszym półroczu 2021 roku wyniosła 652 mln sztuk, co przekłada się na wzrost o prawie 18% w porównaniu z pierwszym półroczem 2020 roku, gdy pandemia znajdowała się w początkowej fazie.
TOP 5 producentów: spadki w ujęciu kwartalnym
Produkcja smartfonów Samsunga w 2Q2021 58,5 mln sztuk, co było najwyższym wynikiem wśród wszystkich marek smartfonów, ale koreański gigant odnotował spadek o 23,5% kw/kw. Ponieważ większość mocy produkcyjnych smartfonów przypada na Indie i Wietnam, poważna sytuacja epidemiczna w obu tych krajach w drugim kwartale miała znaczący wpływ na wielkość produkcji.
Analitycy TrendForce oceniają, że w tym roku Samsung pozostanie liderem rankingu produkcji smartfonów, ale czekają go coraz większe trudności z utrzymaniem swoich udziałów w rynku. Konkurencja będzie się tylko zaostrzać, ponieważ rywale osiągnęli doskonałe wyniki w projektowaniu i produkcji smartfonów.
Zarówno OPPO, jak i Xiaomi zajęły drugie miejsce w kwartalnym rankingu z 49,5 mln sztuk (odpowiednio -6,6% kw/kw i -2% kw/kw). W ujęciu rok do roku OPPO odnotowało wzrost na poziomie 80%, podczas gdy Xiaomi odnotowało wzrost na poziomie prawie 70%. To wysokie tempo wzrostu przypisuje się przejęciu części udziału w rynku porzuconej przez Huawei i ożywieniu chińskiego rynku smartfonów.
Kolejną chińską firmą w rankingu, zamykającą pierwszą piątkę, jest VIVO, której produkcja smartfonów spadła o 8,1% kw./kw. do 34 mln sztuk. Każda z tych trzech chińskich marek uczyniła Indie drugą co do wielkości bazą pod względem produkcji i sprzedaży, więc niedawny wzrost zachorowań na COVID-19 w Indiach wpłynął na wyniki tych firm w drugim kwartale 21 roku.
Apple spadło na czwarte miejsce w rankingu, ponieważ drugi kwartał jest dla firmy okresem przejściowym między zeszłoroczną a tegoroczną serią iPhone’ów. Całkowita kwartalna produkcja iPhone’ów spadła o 22,2% kw/kw do około 42 mln sztuk. Jeśli chodzi o rozwój produktów, Apple wypuści we wrześniu cztery flagowe modele iPhone'a. W nowej serii mają być zamontowane ulepszone kamery i procesory A15 nowej generacji, wytwarzane w procesie 5 nm+ TSMC.
Analitycy TrendForce oceniają, że jeśli chodzi o ceny, Apple utrzyma proaktywne podejście, aby zdobyć większy udział w rynku. Z drugiej strony istnieje możliwość, że na produkcję urządzeń Apple w drugiej połowie 2021 roku wpłynie niedawny wzrost liczby przypadków COVID-19 w Malezji – poważna sytuacja epidemiczna sprawiła, że wystąpiły opóźnienia dostaw układów scalonych z tego kraju.
LG zakończyło produkcję smartfonów
W kwietniu tego LG oficjalnie zapowiedziało, że zamyka swój dział mobilny i zgodnie z planem firma wstrzymała produkcję smartfonów od końca drugiego kwartału 2021 roku. LG wyprodukowało w tym roku około 9,4 mln sztuk smartfonów, a jej udział w rynku szacowany jest na około 1%.
Porzucony przez LG udział w rynku w Ameryce Północnej zostanie w większości podzielony między marki telefonów z systemem Android (Samsung, Lenovo) oraz marki należące do lokalnych firm telekomunikacyjnych. Z kolei w Ameryce Łacińskiej na odejściu LG prawdopodobnie najbardziej skorzystają Lenovo i Xiaomi.
Co w drugiej połowie roku? Pandemia może nadal wpływać na produkcję smartfonów
Jeśli chodzi o globalną produkcję smartfonów w całym 2021 roku, firma TrendForce skorygowało swoje poprzednie szacunki (1,36 mld sztuk, +8,5% r/r) do 1,345 mld sztuk przy wzroście 7,3% r/r.
Obecnie eksperci zadają sobie główne pytanie, czy pandemia spowoduje dalszy spadek sprzedaży smartfonów. Obecnie Europa i Stany Zjednoczone przeżywają odradzanie się infekcji, a kraje Azji Południowo-Wschodniej również mają problem z opanowaniem sytuacji. Ponadto pandemia nadal stanowi zagrożenie dla łańcucha dostaw smartfonów, czego dowodem jest Malezja, w której z powodu COVID-19 nastąpiły zakłócenia w dostawach niektórych kluczowych komponentów półprzewodnikowych. To z kolei negatywnie wpłynie na produkcję smartfonów w drugiej połowie tego roku – prognozują analitycy TrendForce.
© TrendForce