reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© VIGOSystem
Przemysł elektroniczny |

VIGO System podsumowuje rekordowe półrocze

VIGO System ustanowiło kolejne rekordy wyników finansowych, do czego przyczynił się też rozwój nowego obszaru biznesowego – produkcji warstw epitaksjalnych.

Producent detektorów średniej podczerwieni oraz materiałów półprzewodnikowych zakończył pierwsze półrocze 2021 roku 24% wzrostem przychodów, do 32,6 mln PLN oraz ponad 50% wzrostem zysku netto, do 12,4 mln PLN. Drugi kwartał 2021 roku VIGO System również zakończyło z historycznie najlepszymi wynikami, zwiększając sprzedaż o blisko 30%, do 18,0 mln PLN oraz wypracowując ponad 7,0 mln PLN zysku netto, wobec 5,6 mln PLN w II kw. 2020 roku. Motorem wzrostu przychodów jest sprzedaż detektorów do firm z branży zbrojeniowej, jak również wyższe przychody ze sprzedaży materiałów półprzewodnikowych. W minionym półroczu największą i najbardziej zdywersyfikowaną grupą odbiorców produktów VIGO System były firmy przemysłowe, odpowiadające za 39% sprzedaży spółki. Największy, ponad 200% wzrost sprzedaży, do 11,9 mln PLN, VIGO System zrealizowało w tym okresie w segmencie detektorów do zastosowań wojskowych, których udział w całkowitej sprzedaży spółki zwiększył się do blisko 37%. Na trzecim miejscu sprzedażowego rankingu, z wynikiem 4,3 mln PLN, uplasowały się detektory wykorzystywane w rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa transportu. Na wzrost przychodów VIGO System w minionym półroczu złożył się również rozwój nowego obszaru biznesowego VIGO System – produkcji warstw epitaksjalnych. Przychody ze sprzedaży materiałów półprzewodnikowych, wykorzystywanych w szerokim spektrum urządzeń fotonicznych, wyniosły w analizowanym okresie 1,7 mln PLN, wobec 0,7 mln zł w I półroczu 2020 roku. VIGO System zwraca uwagę, że wzrostowi sprzedaży produktów towarzyszy utrzymanie wysokiej rentowności biznesu. Rentowność EBITDA za I połowę 2021 roku wyniosła 43,3%, a rentowność netto – 38,1%.
VIGO System jest firmą technologiczną, założoną przez grupę naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Spółka działa od ponad 30 lat i zajmuje obecnie czołową pozycję na światowym rynku niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni produkowanych w technologii MOCVD. Produkty VIGO System znajdują zastosowanie m.in. w sektorze obronnym, przemyśle, ochronie środowiska czy medycynie. Są także wykorzystywane w badaniach naukowych w dziedzinie spektroskopii, techniki laserowej i kontrolowanej syntezy termojądrowej. Zaawansowane technologicznie produkty VIGO System z powodzeniem sprawdziły się już na Czerwonej Planecie. Detektory z Ożarowa Mazowieckiego pracują na pokładzie łazika Curiosity ramach misji Mars Science Laboratory, urządzenia VIGO System znajdowały się również na lądowniku Schiaparelli EDM, który w ramach europejskiej misji ExoMars dotarł na Marsa w 2016 roku. Od 2019 roku VIGO System produkuje również zaawansowane materiały półprzewodnikowe, wykorzystywane w produkcji szeregu urządzeń fotonicznych stosowanych m.in. w elektronice użytkowej oraz motoryzacji.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1