reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© jirsak dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Sonel z potencjałem

Z uwagi na mocną pozycję rynkową i dobre perspektywy rozwoju Sonel powinien być wyceniany z premią w relacji do innych firm z sektora – ocenia Noble Securities.

Biuro zwraca uwagę w raporcie (w ramach Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego), że Sonel jest przedstawicielem branży Aparatury Kontrolno-Pomiarowej i Automatyki (AKPiA), która charakteryzuje się wysoką rentownością i silnymi przepływami gotówkowymi. Podstawowym przedmiotem działalności Sonela jest produkcja elektronicznych przyrządów pomiarowych dla elektroenergetyki i telekomunikacji. Spółka działa na niszowym, ale konkurencyjnym rynku, jej głównymi rywalami są producenci zagraniczni. Z informacji podanych przez zarząd wynika, iż krajowy udział Sonela w oferowanych grupach asortymentowych waha się od 12% w segmencie mierników cęgowych do nawet 85% w segmencie mierników małych rezystancji. Spółka ma również silną pozycję w innych krajach. Z uwagi na duże zaawansowanie technologiczne rynek mierników charakteryzuje się wysokimi barierami wejścia.
Biuro prognozuje, że w tym roku Sonel wypracuje 141,6 mln PLN przychodów i 24,3 mln PLN na poziomie wyniku EBITDA. W zeszłym roku było to odpowiednio 116,1 mln PLN oraz 21,6 mln PLN.
– Strategia Sonela koncentruje się na rozwoju organicznym z wykorzystaniem własnych technologii oraz zapewnieniu sprawnej sieci dystrybucji, w szczególności na rynkach eksportowych. Spółka operuje w branży technologicznej, stąd dla utrzymania pozycji konkurencyjnej konieczne jest stałe zwiększanie nakładów na badania i rozwój. Duże zaawansowanie technologiczne produktów Sonela pozwala generować wysokie marże EBITDA (15-20%) oraz netto (ok.10%). Przykład spółek zagranicznych o podobnym profilu działalności (amerykański Fortive/Fluke czy fińska Vaisala) potwierdza te wskaźniki. Oparcie produkcji o własne rozwiązania stwarza możliwości wykreowania produktów odpowiadających potrzebom różnych rynków – czytamy w raporcie Noble Securities. Charakterystyczna dla Sonela jest konserwatywna struktura finansowania aktywów. Spółka nieprzerwanie od debiutu giełdowego (2008 r.) dysponuje nadwyżką gotówkową, pomimo przeznaczenia na inwestycje ponad 100 mln PLN w tym okresie. – Sonel jest spółką dywidendową dzielącą się z akcjonariuszami zyskiem począwszy od 2009 roku Średniorocznie spółka płaciła 0,4 PLN/akcję (DY=3,3%) – wskazuje Noble Securities. Wśród głównych ryzyk, jakie Noble widzi dla realizacji swoich prognoz jest zahamowanie trendu wzrostowego sprzedaży przy utrzymaniu wysokich nakładów na B+R, co wpłynie negatywnie na zdolność do generowania wolnych przepływów i wypłatę dywidendy. Na poziomie operacyjnym zagrożeniem jest przerwanie ciągłości produkcji z uwagi na brak komponentów, szczególnie w obszarze dostaw liczników, gdzie występują wysokie kary finansowe.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama