reklama
reklama
© Saule
Przemysł elektroniczny |

Columbus: perowskity to przyszłość

Columbus pokłada duże nadzieje w rozwoju nowoczesnych technologii, które transformują rynek energetyki – Columbus jest największym udziałowcem firmy Saule produkującej we Wrocławiu ogniwa perowskitowe.

– Fotowoltaika 2.0 to przyszłość – czytamy w półrocznym raporcie firmy Columbus. Ogniwa perowskitowe będą nieodłącznym elementem architektury, budownictwa, urządzeń elektronicznych oraz każdego elementu, który potrzebuje energii i można na nim nadrukować ogniwo perowskitowe. – Ten przełom następuje właśnie teraz, za sprawą firmy Saule, z Olgą Malinkiewicz na czele. Cały świat dziś patrzy w kierunku Wrocławia, gdzie kilkanaście tygodni temu otworzyliśmy pierwszą, pilotażową fabrykę ogniw perowskitowych – pisze Columbus w komunikacie.
Ogniwa perowskitowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne ogniwa krzemowe nie mają szans się sprawdzić: na dachach budynków o lekkiej konstrukcji, na oknach (ogniwa mogą być częściowo transparentne), na samochodach, żaglach, namiotach, obudowach laptopów czy telefonach.
Aktualnie Saule jest w trakcie projektowania wielkoskalowej fabryki ogniw perowskitowych, a za kilka dni, 24 sierpnia w Lublinie będzie miało miejsce uruchomienie pierwszej na świecie fasady z łamaczami światła pokrytymi perowskitem. Kilka tygodni później kolejna instalacja będzie prezentowana podczas wystawy EXPO w Dubaju, gdzie Saule będzie jednym z gospodarzy polskiego pawilonu. – To już nie jest etap laboratorium i nadziei wynalazców. To początek wielkiej komercjalizacji, w której Columbus, jako największy udziałowiec Saule, odegra jedną z kluczowych ról – informuje firma. Columbus zwraca uwagę na proces przekształcania przedsiębiorstwa, które zaczynało jako instalator, a obecnie to firma technologiczna z własnym działem R&D. Główny wysiłek Grupy jest skierowany na rozwój biznesów, które przyniosą długoterminową wartość, stąd inwestycje i działania w obszarach: perowskitów, obrotu energią i tokenizacji własnych aktywów wytwórczych w zdywersyfikowanych technologiach, produktów na rynku ciepła i termomodernizacji, elektromobilności oraz wielu innych, pokrewnych inicjatywach – pisze Columbus. Jeśli chodzi o finanse: w pierwszym półroczu 2021 roku Grupa Columbus wypracowała 335,87 mln PLN przychodów, w porównaniu do 254,91 mln PLN w analogicznym okresie 2020 roku (+32%), natomiast EBITDA za raportowany okres wyniosła 30,87 mln PLN (38,13 mln PLN w 1H2020). – Dane ze sprawozdania finansowego doskonale odzwierciedlają tempo rozwoju Grupy Columbus i nasze zaangażowanie w budowę długoterminowej wartości. Już nie tylko przychody, ale także suma bilansowa uległa znacznemu przeskalowaniu: w ciągu roku nasze aktywa wzrosły z poziomu 240 mln PLN do prawie 690 mln PLN. Koszty tego rozwoju w oczywisty sposób obciążają krótkoterminowy wynik EBITDA, jednak naszym celem jest budowa biznesu z wizją przyszłości – uzasadnia Dawid Zieliński.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 07 2023 23:13 V22.1.2-2