reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SatRevolution
Biznes |

Polska spółka kosmiczna coraz bliżej wejścia na NewConnect

SatRevolution w piątek, 6 sierpnia podpisało umowę w sprawie odwróconego przejęcia z notowaną na rynku NewConnect spółką easyCALL.pl SA. Twórca satelitów STORK ma ambitne plany rozwoju.

SatRevolution ogłasza dalsze plany rozwoju, w tym dwukrotne powiększenie zespołu i budowę trzech mikrosatelitów ze zdolnościami pozyskiwania zdjęć wysokorozdzielczych.
Ostatnio SatRevolution, jako pierwsza firma z Polski nawiązała strategiczne partnerstwo biznesowe z Virgin Orbit i wysłała na orbitę dwa swoje satelity: STORK-4 oraz STORK-5, zaczynając tym samym proces budowy własnej konstelacji. W tym roku wyniesie na orbitę jeszcze 9 satelitów (łącznie będzie ich 14), a w 2022 planowo kolejne 60 – informuje spółka. Debiut SatRevolution za pomocą mechanizmu odwróconego przejęcia umożliwia spółce szybsze i bardziej elastyczne pozyskanie kapitału i debiut na publicznym rynku. – Przy obecnym niebywale szybkim rozwoju SatRevolution jak również całej branży kosmicznej, to niezbędne działanie – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution SA. SatRevolution wnosi swój biznes do easyCALL.pl w zamian za emisję nowych akcji, które obejmą obecni akcjonariusze SatRevolution SA. EasyCALL.pl po przejęciu przyjmie nazwę SatRevolution. W świetle podpisanej w piątek umowy, przed przejęciem kapitał zakładowy SatRevolution zostanie podwyższony w wyniku emisji akcji serii J, N, P, R i S w liczbie 654 151 o wartości nominalnej 0,1 zł każda. Emisja jest kierowana zarówno do nowych inwestorów, jak i kluczowej kadry zarządzającej spółki. Uruchomiono też program akcji pracowniczych. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na rozwój SatRevolution. – W ciągu najbliższych miesięcy planujemy podwojenie zespołu z 50 do 100 osób. Poszukujemy osób na kluczowe stanowiska, w tym programistów, mechaników, elektroników, inżynierów. Wkrótce rozpoczniemy kolejną rundę finansową celem zebrania środków na sfinansowanie całej konstelacji Stork – informuje prezes Grzegorz Zwoliński. – Planujemy również rozpoczęcie budowy trzech mikrosatelitów ze zdolnościami pozyskiwania zdjęć wysokorozdzielczych. Podpisaliśmy kontrakty o wartości 2 mln USD na najbliższe trzy lata. Ponadto, jesteśmy na etapie negocjacji kolejnych kontraktów na łączną kwotę ponad 20 mln USD, w tym finalizujemy kontrakt wysokorozdzielczy na 10 mln USD. Obecnie realizujemy także trzy projekty badawczo-rozwojowe na łączną kwotę dofinansowania ok. 12 mln USD, z której ok. 30 proc. zostało do tej pory wykorzystane – mówi Grzegorz Zwoliński.
© SatRevolution jest wrocławską spółką założoną w 2016 roku, działającą w branży kosmicznej. Zajmuje się kompleksowo projektowaniem, produkcją i umieszczaniem na orbitach okołoziemskich nanosatelitów obserwacyjnych, zbierających dane optyczne. Jako pierwsza w Polsce SatRevolution umieściła swoje satelity: ŚWIATOWID, KRAKsat, AMICal Sat na orbicie okołoziemskiej. Na 2026 rok spółka zaplanowała budowę konstelacji satelitów REC (Real-time Earth-observation Constellation), która docelowo składać się będzie z 1500 satelitów obserwacyjnych. Partnerem SatRevolution od 2019 roku jest firma Virgin Orbit, która już w czerwcu 2021 roku umieściła na orbicie dwa nanosatelity SatRevolution. Satelity polskiego producenta znajdą się też na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, której start jest zaplanowany na grudzień 2021.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 28 2024 11:54 V22.3.46-1