reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© FraunhoferIZM
Przemysł elektroniczny |

Semicon opracował technologie na rzecz zrównoważonej elektroniki

Polska firma, pracując w zespole projektu „sustainablySMART“ realizowanego w ramach programu Horyzont 2020 i finansowanego z funduszu UE, opracowała technologie z zakresu zrównoważonej elektroniki.

Semicon w ramach projektu opracował technologię demontażu wybranych komponentów, testowania ich przydatności do dalszej eksploatacji oraz wykorzystania w innych urządzeniach, a także określił standardy dla tych procesów.
Jak podkreśla Semicon w komunikacie, uczestnicy wnieśli znaczący wkład w zrozumienie gospodarki recyklingowej na poziomie europejskim. Badania koncentrowały się przede wszystkim na produktach mobilnych, takich jak smartfony i tablety, które są w użytkowane na co dzień, ale pozostawiają znaczący dla środowiska ślad węglowy (ang. Product Carbon Footprint, PCF). Wykorzystując wydłużone cykle życia uzyskane dzięki innowacyjnym projektom produktów, a także ulepszone koncepcje recyklingu i ponownego wykorzystania elementów elektronicznych oraz większą wydajność zasobów, zespół wdrożył pomysły z gospodarki recyklingowej w urządzeniach ICT. Współpracujący naukowcy stworzyli alternatywne rozwiązania i skonstruowali zrównoważone urządzenia elektroniczne, w tym modułową koncepcję smartfona, lokalnie produkowany tablet wykonany z materiałów przyjaznych środowisku, koncepcje ponownego wykorzystania komponentów elektronicznych ze smartfona w innych urządzeniach bez ich niszczenia, współpracujący robot do demontażu komponentów i wiele innych. Projekt „sustainablySMART” prowadził zespół naukowców z Instytutu Niezawodności i Mikrointegracji im. Fraunhofera (IZM) kierowany przez specjalistę ds. zrównoważonego rozwoju Karstena Schischke wraz z partnerami z ośmiu krajów europejskich, w tym firmą Semicon. Zealizowany projekt zdobył nagrodę im. Ralfa Dahrendorfa przyznawaną przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) w Niemczech. Na najbliższych targach Internationale Funkausstellung (IFA) w Berlinie we wrześniu 2022 r. planowane jest stworzenie interaktywnego stoiska, które umożliwi zwiedzającym udział w swoistej „wycieczce na rzecz zrównoważonego rozwoju”. Aspekty przeprowadzonych badań w projekcie zaprezentowane zostaną z wykorzystaniem różnych demonstratorów wraz z pokazem wykonanych prototypów i możliwością napraw różnych urządzeń mobilnych. IFA to największe targi elektroniki użytkowej i sprzętu AGD w Europie.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-2