reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Leonardo
Przemysł elektroniczny |

Leonardo dostarczy zegary atomowe dla systemu Galileo

Komisja Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wybrały zegary atomowe firmy Leonardo dla systemu nawigacji satelitarnej UE Galileo drugiej generacji, opracowanego przez ESA i przemysł europejski.

Leonardo podpisało z ESA umowę na bezpośrednie dostawy PHM (Pasywnego Masera Wodorowego) dla nowych 12 satelitów.
Jak zapewnia firma w komunikacie, PHM firmy Leonardo jest najdokładniejszym zegarem atomowym, jaki kiedykolwiek powstał dla zastosowań kosmicznych: co trzy miliony lat występuje błąd rzędu zaledwie jednej sekundy, co przyczynia się w istotny sposób do uzyskania przez system Galileo najwyższej dokładności lokalizacji na ziemi wynoszącej około 30 cm. Po opracowaniu ponad 70 zegarów dla pierwszej generacji systemu Galileo, Leonardo zapewni dwa Masery dla każdego nowego satelity. Pierwsze dwanaście jednostek zostanie dostarczonych w 2023 roku. Spółka udostępni również swoje umiejętności dla zapewnienia obsługi na orbicie: wysoko wykwalifikowany zespół będzie w stanie zapewnić pomoc i doradztwo Agencji UE ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), zarządcy ds. eksploatacji Galileo, w zakresie analizy działania instrumentów, a tym samym usprawnić usługi wsparcia klienta dla partnerów europejskich. W celu budowy nowych zegarów atomowych, produkowanych w zakładzie w Nerviano w Mediolanie, Leonardo zwiększy moce produkcyjne przeznaczone dla ich rozwoju tj. poszerzy przestrzeń o dwa obszary ekranowane, dwie zewnętrzne termo-próżnie, obszar do przechowywania zegarów na ziemi oraz jeden przeznaczony do testowania i integracji płyt elektronicznych, aby zagwarantować produkcję dwóch zegarów co sześć tygodni.
Z danych systemu Galileo do celów dokładnego pozycjonowania i nawigacji korzysta już ponad 2 miliardy użytkowników na całym świecie. Dane są dostępne dla wszystkich bezpłatnie i są użyteczne dla takich usług, jak bezpieczeństwo transportu lotniczego, morskiego i kolejowego, jak również dla sektorów takich jak bankowość, energetyka, ubezpieczenia, turystyka telekomunikacyjna i rolnictwo. Galileo umożliwi również usprawnienie usług poszukiwawczo-ratowniczych (SAR), skracając czas potrzebny na zlokalizowanie osób potrzebujących pomocy do mniej niż 10 minut na morzu, w górach lub na pustyni. Ponadto Galileo będzie miał dwa zakodowane sygnały z kontrolowanym dostępem dla agencji rządowych i operatorów w sektorze bezpieczeństwa. Stworzony w celu zagwarantowania Europie niezależności od innych systemów nawigacji satelitarnej, Galileo będzie również wspierał konkurencyjność europejskiego przemysłu poprzez wspieranie rozwoju technologii takich jak sztuczna inteligencja, drony, inteligentna mobilność i internet rzeczy. Leonardo jest kluczowym partnerem Galileo i oprócz realizacji wodorowych zegarów atomowych wnosi decydujący wkład w segmenty kosmiczne i naziemne programu: 6 z 12 satelitów drugiej generacji zostanie zbudowanych przez Thales Alenia Space (spółka joint venture: Thales 67% i Leonardo 33%), natomiast Telespazio (spółka joint venture: Leonardo 67% i Thales 33%) prowadzi jedno z centrów kontroli całego systemu we włoskim Centrum Kosmicznym Fucino.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama