reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Satelity SatRevolution na orbicie

W środę 30 czerwca o godzinie 15.50 czasu polskiego satelity STORK-4 oraz STORK-5 (Marta) stworzone przez SatRevolution zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety LauncherOne.

Zdarzenie miało miejsce w hrabstwie Kern na pustyni Mojave w Kalifornii. W powietrze wzniósł się odrzutowiec Boeing 747-400, zwany Cosmic Girl, który osiągając wysokość 11 kilometrów posłużył jako platforma startowa rakiety LauncherOne. Gdy Boeing dotarł nad Pacyfik, z samolotu odłączyła się i poszybowała w kierunku orbity rakieta z sześcioma satelitami na pokładzie.
Partnerem SatRevolution od 2019 roku jest firma Virgin Orbit. Satelity polskiego producenta znajdą się też na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, której start jest zaplanowany na grudzień 2021.
Docelowa orbita dla satelitów znajduje się w odległości 500 km z nachyleniem 60 stopni względem Ziemi. Dotarcie tam zajęło LauncherOne około godziny. – Do tego zdarzenia przygotowywaliśmy się od długiego czasu. To wyjątkowa sytuacja, gdyż SatRevolution jest pierwszą firmą z Polski i jedyną komercyjną współpracującą z Virgin Orbit w tej misji. To przełomowy moment dla polskiej branży. Tym bardziej z niecierpliwością oczekujemy zobrazowań, które zostaną dostarczone z naszych satelitów. Dane będą miały zastosowanie w branży rolniczej i energetycznej m.in. w Polsce i Stanach Zjednoczonych – wyjaśnia Grzegorz Zwoliński, CEO i współzałożyciel spółki. Jak podkreśla SatRevolution w komunikacie, wykorzystanie samolotu Boeing 747-400 do wyniesienia rakiety jest symbolicznym aktem demokratyzacji lotów w przestrzeń kosmiczną. Choć nadal takie przedsięwzięcie jest kosztowną inicjatywa, na którą stać największych graczy, to jednak możliwość współpracy z Virgin Orbit znacząco racjonalizuje koszty, a tendencja ta będzie się pogłębiała. – Zastosowana technologia pozwala na zdynamizowanie działań w zakresie podboju kosmosu. Daje impuls firmom z sektora kosmicznego do tworzenia rozwiązań z wykorzystaniem informacji z przestrzeni kosmicznej. W najbliższych tygodniach satelity będą przechodziły przez fazę kalibracji i inicjalizacji. A pierwsze zobrazowania trafią do naszych parterów już w sierpniu – mówi Grzegorz Zwoliński. Jeszcze w tym roku SatRevolution planuje wysłać w przestrzeń kosmiczną kolejnych 8 satelitów. Łącznie spółka planuje do 2026 roku umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej 1500 satelitów, celem prowadzenia ciągłych obserwacji oraz analiz zobrazowań satelitarnych.
SatRevolution jest wrocławską spółką założoną w 2016 roku, działającą w branży kosmicznej. Zajmuje się kompleksowo projektowaniem, produkcją i umieszczaniem na orbitach okołoziemskich nanosatelitów obserwacyjnych, zbierających dane optyczne. Jako pierwsza w Polsce SatRevolution umieściła swoje satelity: ŚWIATOWID, KRAKsat, AMICal Sat na orbicie okołoziemskiej. Na 2026 rok spółka zaplanowała budowę konstelacji satelitów REC (Real-time Earth-observation Constellation), która docelowo składać się będzie z 1500 satelitów obserwacyjnych.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2