reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© AGP
Przemysł elektroniczny |

Polski producent grafenu z grantem o wartości 3,3 mln PLN

Advanced Graphene Products, producent grafenu płatkowego i powierzchniowego z unikalną i opatentowaną technologią HSMG, podpisał umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

AGP otrzyma ponad 3,3 mln PLN dofinansowania na realizację najnowszego projektu badawczo-rozwojowego „Wytwarzanie nanofunkcjonalnych dyspersji na bazie struktur węglowych”. Pełna wartość przedsięwzięcia to ok. 4,34 mln PLN. W ramach projektu spółka przeprowadzi badania przemysłowe i prace rozwojowe w celu opracowania technologii wytwarzania tlenku grafenu (dyspersji GO) i uzyskania odpowiedniego rodzaju zawiesiny (np. wodnej lub acetonowej). Osiągnięcie wystandaryzowanej i skalowanej produkcji tej postaci grafenu pomoże w jego wdrożeniu w przemyśle kompozytów oraz tworzyw sztucznych (polimerów). Efektem realizacji projektu będzie uzyskanie najwyższego stopnia gotowości technologicznej: TRL9 – informuje AGP w komunikacie. – Branża kompozytów oraz tworzyw sztucznych coraz bardziej poszukuje innowacyjnych materiałów, które przewyższają swoimi właściwościami te, które są stosowane obecnie. Grafen w formie dyspersji GO może być świetną odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie w tym obszarze. Po przeprowadzeniu pierwszych badań i testów, wiemy już, że nasz produkt spełni oczekiwania producentów tego rodzaju komponentów. Co istotne, aby wprowadzić nasz grafen do swoich procesów produkcyjnych, nie będą musieli ponosić znaczących nakładów inwestycyjnych w posiadaną infrastrukturę. Szacujemy, że efektem realizowanego projektu będzie produkcja surowca wynosząca nie mniej niż ok. 160 tys. litrów dyspersji grafenu w skali rocznej – mówi Maciej Gałązka, prezes zarządu Advanced Graphene Products SA.
Według danych analitycznych dotyczących światowego rynku grafenu, jego średnioroczna dynamika wzrostu w latach 2020-2027 wyniesie około 40%, a rynek osiągnie wartość 877 mln USD w 2027 roku (za: Allied Market Research). Według firmy badawczej Reports n Reports globalna wartość rynku grafenu wzrośnie z 200 mln USD w 2018 roku do 1 mld USD w 2023 roku.
– Różnego typu technologie dyspersji grafenu z powodzeniem są już wykorzystywane na świecie. Przykładem może być brytyjska spółka, która opracowuje pokrycia antykorozyjne z domieszką grafenu w tej właśnie postaci. Jej roczne przychody to ok. 80 tys. GBP – dodaje Maciej Gałązka. Realizacja projektu rozpoczęła się w maju tego roku, zaś zakończenie zaplanowane jest na listopad 2023 roku (łącznie 32 miesiące). Łączny budżet projektu po stronie Advanced Graphene Products wynosi blisko 4,34 mln PLN, z czego kwota dofinansowania to ponad 3,3 mln PLN. Pozostała część wkładu własnego zostanie przez spółkę sfinansowana dzięki środkom z niedawno pomyślnie zakończonej pierwszej publicznej emisji akcji, z której pozyskała 7,4 mln PLN brutto. Inwestorzy objęli całą oferowaną pulę akcji po ostatecznej cenie emisyjnej 9,00 PLN za akcję. Spółka planuje debiut na rynku NewConnect warszawskiej giełdy w III kwartale bieżącego roku. AGP jest polskim producentem grafenu płatkowego oraz wielkopowierzchniowego, wytwarzanego za pomocą opatentowanej przez siebie metody HSMG. Spółka wspólnie z partnerami biznesowymi opracowała rozwiązania w najbardziej perspektywicznych obszarach zastosowań grafenu, takich jak kompozyty węglowe, polimery/filamenty do druku 3D, żywice epoksydowe, pokrycia antykorozyjne, oleje i smary. Dodatek grafenu wpływa pozytywnie na właściwości tych produktów poprzez podniesienie ich wytrzymałości, odporności na działanie czynników zewnętrznych, a ponadto pomaga w ograniczeniu kosztów oraz czasu ich produkcji. Oprócz sprzedaży grafenu w określonej formie, spółka oferuje także możliwość jego wprowadzenia do produktu końcowego.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama