reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Amazon Przemysł elektroniczny |

Amazon przyspieszy prace nad robotyzacją magazynów

Amazon ogłosił otwarcie Europejskiego Laboratorium Innowacji, gdzie będzie rozwijać nowe technologie wspierające pracowników, które zostaną wykorzystane m.in. w otwartym jeszcze w tym roku centrum w Świebodzinie.

Amazon w swoich centrach logistyki e-commerce wdrożył już ponad 350 tys. robotów transportowych. Amazon Robotics i czterostronne żółte regały wysokiego składowania produktów – wprowadzone przez Amazon po raz pierwszy w 2012 r., a w Europie w 2014 r. – są obecnie powszechnie stosowane w obiektach firmy. Amazon wprowadził także zautomatyzowane systemy paletyzacji, co pozwoliło wyeliminować konieczność dźwigania ciężkich przedmiotów oraz ograniczyć wykonywanie przez pracowników powtarzających się czynności. Obecnie Amazon pracuje nad stworzeniem kolejnych tego typu rozwiązań – informuje spółka. We włoskim Vercell w Laboratorium Innowacji zespół ekspertów Amazon pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami i technologiami dla działu operacyjnego Amazon, odpowiedzialnego za łańcuch dostaw i logistykę. – Odkąd firma wprowadziła pierwsze rozwiązania oparte na technologii robotycznej 10 lat temu, w Amazon powstało ponad milion nowych miejsc pracy. Tylko w Polsce firma stworzyła ponad 18 000 stałych miejsc pracy. Wiele z nich to stanowiska w operacjach, gdzie pracownicy pomagają kompletować, pakować i wysyłać zamówienia złożone przez klientów – czytamy w komunikacie. Laboratorium zajmuje się przede wszystkim testowaniem i rozwijaniem nowych technologii zwiększających bezpieczeństwo pracy w centrach logistyki e-commerce Amazon w Europie, a także wspierających pracowników firmy. Jakie konkretnie technologie wprowadza Amazon do swoich magazynów? Oto kilka ważniejszych rozwiązań:
  • Sortowniki towarów: całkowicie zautomatyzowany system sortowania – pracownicy nie muszą szukać produktów w pojemnikach, co pozwala ograniczyć obciążenie mięśni.
  • Roboty paletyzujące: dzięki dużym robotycznym ramionom nie trzeba używać wózków widłowych do transportowania palet. Paletyzatory samoczynnie przenoszą pojemniki z miejsca na miejsce.
  • Podnośniki pojemników: samoczynnie podnoszą pojemniki i umieszczają je na przenośnikach taśmowych.
  • Samojezdne pojazdy: roboty pomocnicze – podobne do robotów transportowych – płynnie poruszają się po magazynie, dostarczając towary pracownikom, dzięki czemu pokonują oni mniejsze odległości i nie muszą ciągnąć ani popychać wózków czy pojemników z towarami. Urządzenia te wyposażone są w specjalne czujniki i poruszają się po zaprogramowanych trasach, uniemożliwiając zderzenie z inną maszyną czy pracownikiem.
  • Roboty sortujące: mniejsze robotyczne ramiona zastępujące pracowników przy wykonywaniu powtarzalnych czynności takich jak podnoszenie, składowanie i obracanie się. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na tych zadaniach, których maszyny nie mogą wykonać.
Pojazdy samojezdne (Automated Guided Vehicles) są już stosowane we Włoszech i wprowadzane w Polsce oraz Wielkiej Brytanii. Podnośniki pojemników wdrażane są w Polsce i Wielkiej Brytanii. Sortowniki towarów i paletyzatory funkcjonują we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii. Roboty sortujące stosowane są we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech. Jeszcze w tym roku zostaną wprowadzone w Polsce, Francji i Wielkiej Brytanii. Amazon potwierdził również, że w 2021 r. otworzy kolejne centrum logistyki e-commerce oparte na technologii Amazon Robotics. W centrum w Świebodzinie pracowników wspierać będzie ok. 3 tys. robotów.
reklama
reklama
March 23 2023 15:49 V20.13.12-2
reklama
reklama