reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt Przemysł elektroniczny |

Northvolt kilkukrotnie zwiększy zatrudnienie w Gdańsku

Prezes Northvolt podkreślał, że firma znalazła w Polsce utalentowanych i zaangażowanych pracowników, którzy wspierają rozwój produkcji i R&D w naszym kraju.

Northvolt wybuduje w Gdańsku największy w Europie zakład produkujący systemy systemy magazynowania energii. Inwestycja o wartości 200 mln USD zapewni 500 miejsc pracy.
Northvolt to firma stworzona w 2016 roku w Szwecji przez byłego wiceprezesa Tesli, Petera Carlssona, której misją jest budowa najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu. Ogniwa litowo-jonowe do baterii wytwarzane są obecnie w zakładzie Northvolt w Västerås (100 km od Sztokholmu), w Gdańsku natomiast odbywa się produkcja i montaż systemów bateryjnych w oparciu o te ogniwa. Northvolt pod koniec roku otworzy gigafabrykę ogniw na północy Szwecji, gdzie tworzone będą systemy bateryjne generujące rocznie 16 GWh energii, skala ta wzrosnąć ma do 60 GWh na rok do 2025 roku. – Wiemy, że konieczne jest zminimalizowanie śladu węglowego o 80%, co oznacza dogłębną transformację energetyczną. W związku z tym musimy się skupić na odnawialnych źródłach energii oraz elektromobilności – powiedział Peter Carlsson, prezes Northvolt. Działalność firmy polega na dostarczeniu produktów umożliwiających transformację energetyczną oraz przejście z silników spalinowych na elektryczne. – W Polsce udało nam się znaleźć utalentowanych i zaangażowanych pracowników. Aktualnie zatrudniamy w Gdańsku prawie 150 osób, ale planujemy osiągnąć zatrudnienie na poziomie 500 osób w 18 miesięcy – dodał Peter Carlsson.
Northvolt Poland skupia się na produkcji systemów bateryjnych do aplikacji przemysłowych. Trzeba bowiem pamiętać, że za szybki rozwój rynku baterii odpowiadają nie tylko sektor motoryzacyjny, ale też właśnie przemysł. Systemy bateryjne z Gdańska zastępują silniki diesla np. w koparkach pracujących pod ziemią w jednej ze szwedzkich kopalni.
– W Gdańsku od samego początku skoncentrowaliśmy się na produkcji i montażu systemów bateryjnych w oparciu o ogniwa i szereg komponentów niezbędnych do tworzenia takich systemów oraz na wytwarzaniu magazynów energii. Kolejnym naszym krokiem jest inwestycja pod nazwą Northvolt Systems 2, czyli zbudowanie własnego dużego zakładu, wysoce zautomatyzowanego, w którym rozwijać będziemy dotychczasową produkcję. Rozpoczęcie działalności operacyjnej zaplanowaliśmy na drugą połowę 2022 roku – wyjaśniał Robert Chryc-Gawrychowski. Prezes Northvolt Poland podkreślał, że od samego początku firma prowadzi w Gdańsku także działalność badawczo-rozwojową i ta działalność będzie zwiększana w nowym zakładzie. Do tej pory Northvolt otrzymał zamówienia od swoich klientów o wartości około 30 mld USD. Cześć z nich będzie realizowana w zakładzie w Polsce, już dzisiaj dysponującym kontraktami, których realizacja wykorzysta 90% mocy produkcyjnych fabryki. – Ważne w naszej działalności jest, że w ramach Northvolt tworzymy zamknięty obieg, polegający na produkcji ogniw w Szwecji, które następnie wykorzystujemy przy budowie systemów bateryjnych w Polsce. Zużyte lub uszkodzone moduły bateryjne będą poddawane recyklingowi w zakładzie w Szwecji, a odzyskany materiał wykorzystamy przy produkcji ogniw. Do 2030 roku chcielibyśmy, aby 50% wykorzystywanego materiału pochodziło właśnie z recyklingu – mówił Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland. Istotnym partnerem Northvolt jest grupa Volkswagen, dla której Northvolt w Szwecji zrealizuje zamówienie o wartości 14 mld USD do 2030 roku.
O działalności i planach Northvolt opowiadali Peter Carlsson i Robert Chryc-Gawrychowski z Northvolt, którzy wraz z Mieczysławem Strukiem, marszałkiem Województwa Pomorskiego i Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska wzięli udział we wtorkowej debacie na temat wpływu inwestycji Northvolt na rozwój miasta i regionu. Emad Zand, Peter Carlsson, Aleksandra Dulkiewicz, Robert Chryc-Gawrychowski, Adam Drewniany, fot.: © Northvolt
March 29 2023 21:41 V20.13.15-2
reklama
reklama