reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Nowa koalicja wzywa do finansowania produkcji chipów w USA

Najwięksi na świecie odbiorców układów scalonych, w tym Apple, Microsoft i Google oraz dostawcy chipów, m.in. AMD, Intel czy Qualcomm, utworzyli nową koalicję, która domaga się rządowych dotacji do produkcji chipów.

Nowo utworzona Semiconductors in America Coalition (SIAC) poinformowała we wtorek, że zwróciła się do Kongresu o przeznaczenie 50 mld USD na zachęty do produkcji półprzewodników i inwestycje badawcze w ramach ustawy „CHIPS for America”. – Solidne finansowanie ustawy pomogłoby Ameryce w zbudowaniu dodatkowych mocy produkcyjnych niezbędnych do uzyskania lepszej odporności łańcuchów dostaw, zapewniających dostępność krytycznych technologie, gdy ich potrzebujemy – napisała koalicja w liście do przywódców Demokratów i Republikanów obu izb Kongresu USA.
– Rządy na całym świecie oferują znaczne dotacje, aby zachęcić do budowy nowych zakładów produkujących półprzewodniki i tworzenia ośrodków badawczych. W rezultacie budowa i eksploatacja fabryki w USA jest o 20-40% droższa w porównaniu z zagranicą – stwierdzają członkowie nowej koalicji na rzecz rozwoju przemysłu półprzewodników w Ameryce.
Autorzy listu przypominają, że udział USA w globalnej produkcji półprzewodników spadł z 37% w 1990 roku do 12% obecnie. – Spadek ten jest w dużej mierze spowodowany znacznymi dotacjami oferowanymi przez rządy naszych globalnych konkurentów, co stawia Stany Zjednoczone w niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o przyciąganie nowych inwestycji w fabryki półprzewodników. Ponadto federalne inwestycje w badania w obszarze chipów utrzymały się na stałym poziomie udziału w PKB, podczas gdy inne rządy znacznie zainwestowały w inicjatywy badawcze mające na celu wzmocnienie ich własnych możliwości w tym zakresie – podkreśla SIAC. Wykaz firm, które podpisały się pod listem jest imponujący. Po stronie odbiorców chipów mamy: Amazon Web Services, Apple, AT&T, Cisco Systems, General Electric, Google, Hewlett Packard Enterprise (HPE), Microsoft i Verizon. Natomiast wśród producentów – i to nie tylko półprzewodników, bo w SIAC znajdziemy firmy z całego ekosystemu branżowego – są: AMD, Analog Devices, Broadcom, Cirrus Logic, Cree, GLOBALFOUNDRIES, IBM Corporation, Intel Corporation, Lansdale Semiconductor, Lattice Semiconductor, Marvell Semiconductor, Maxim Integrated Products, Micron Technology, NVIDIA, ON Semiconductor, Qorvo, Qualcomm Incorporated, Rochester Electronics, Silicon Labs, SkyWater Technology, Skyworks Solutions, Spin Memory, Texas Instruments Incorporated, Western Digital Corporation, Xilinx, Allegro MicroSystems, ARM, Infineon, Kioxia, MediaTek, NXP, Polar Semiconductor, Samsung, SK hynix, TSMC, II-VI Incorporated, Amkor Technology, , Applied Materials, Arrow Electronics, ASML, Avnet, Cadence, Corning Incorporated, EMD Electronics, Hemlock Semiconductor, Honeywell, KLA Corporation, Lam Research, National Instruments, Nikon, Onto Innovation, Soitec, Synopsys, TEL i Veeco. Obecny globalny niedobór chipów negatywnie wpływa na wiele branż. SIAC twierdzi, że w perspektywie krótkoterminowej przemysł sam postara się skorygować nierównowagę popytu i podaży, bez potrzeby interwencji rządu. – Ale w dłuższej perspektywie solidne finansowanie ustawy „CHIPS for America” pomogłoby Ameryce w budowaniu dodatkowych zdolności niezbędnych do posiadania bardziej odpornych łańcuchów dostaw, aby zapewnić, że krytyczne technologie będą dostępne wtedy, gdy ich potrzebujemy. Zachęty produkcyjne finansowane przez Kongres powinny koncentrować się na wypełnieniu kluczowych luk w naszym krajowym ekosystemie półprzewodników i obejmować pełen zakres technologii – od starszych po najnowocześniejsze – na których opiera się przemysł, wojsko i infrastruktura krytyczna – konkludują autorzy listu.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 28 2023 17:23 V21.1.4-1
reklama
reklama