reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Tauron Przemysł elektroniczny |

TAURON buduje inteligentne przejścia dla pieszych

TAURON Nowe Technologie angażuje się nie tylko w obsługę infrastruktury oświetleniowej, ale wspólnie z gminami wdraża rozwiązania smart city.

Aktywne przejścia to instalacje, które ostrzegają kierowców o zbliżającym się do zebry pieszym. Przechodzień wykrywany jest z pewnej odległości za pomocą kamery lub czujnika ruchu, to z kolei powoduje uruchomienie dodatkowych funkcji.
Już od czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy w ruchu drogowym. Zgodnie z brzmieniem zmienionych przepisów, kierowca będzie miał obowiązek zatrzymania się nie tylko przed pieszym znajdującym się bezpośrednio na pasach, ale także przed tym, który dopiero ma zamiar na nie wkroczyć. W tym kontekście widoczność w obrębie przejścia po zmroku lub w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza staje się jeszcze ważniejsza. Z tego względu TAURON Nowe Technologie buduje na zlecenie samorządów coraz więcej tzw. inteligentnych przejść. W Nysie sześć tego typu instalacji właśnie przeszło niezbędne odbiory. Pojawiły się one na ulicach: Bohaterów Warszawy (jedno przy szkole, drugie przy szpitalu), Moniuszki, Orzeszkowej, Grodkowskiej i Kusocińskiego. W Otmuchowie piesi korzystają z aktywnych przejść na tamtejszym Rynku oraz na ulicy Nyskiej. – To jeden z elementów oferty biznesowej TNT w obszarze oświetlenia. Co prawda naszą główną działalnością w tym zakresie jest obsługa infrastruktury oświetleniowej w gminach, jednak dla naszych partnerów mamy też propozycję budowy nowoczesnych instalacji poprawiających bezpieczeństwo i komfort życia, które wpisują się w ideę smart city – mówi Artur Warzocha, prezes zarządu TAURON Nowe Technologie. Aktywne przejścia to instalacje, które ostrzegają kierowców o zbliżającym się do zebry pieszym. Kamery lub czujnik ruchu wykrywają przechodnia z pewnej odległości, co powoduje uruchomienie dodatkowych funkcji w obrębie przejścia, np. migającego żółtego światła ostrzegającego kierowców czy podświetlonego znaku D6 (przejście dla pieszych), a dodatkowe lampy w momencie pojawienia się pieszego na przejściu rozświetlają po zmroku otoczenie. Instalacja może być także wyposażona w nagłośnienie, z którego emitowane będzie ostrzeżenie lub komunikat edukacyjny. – Te elementy stanowią sygnał dla kierowcy, że na przejściu za chwilę pojawi się pieszy. Kierujący ma szansę zareagować wcześniej i szybciej. A wiadomo, że o zdarzeniach na drogach decydują sekundy, często nawet ich ułamki – mówi Waldemar Jemioła, dyrektor Departamentu Majątku Oświetleniowego TAURON Nowe Technologie. Instalacja może być też rozbudowana o kolejne elementy, np. o monitoring wizyjny, dzięki któremu na bieżąco śledzona będzie sytuacja na przejściu i w jego bezpośrednim otoczeniu.
March 23 2023 15:49 V20.13.12-1
reklama
reklama