© IBM
Przemysł elektroniczny |
IBM ogłasza kolejny przełom w technologii chipów
Ładowanie smartfonów co cztery dni? IBM zapewnia, że umożliwią to opracowane przez firmę 2 nm układy scalone, znacznie wydajniejsze i zużywające mniej energii niż stosowane obecnie chipy.
IBM zaprezentował pierwszy na świecie chip wykonany w technologii 2 nm. Ma to być kamień milowy, który przyspieszy postępy w zakresie wydajności i energooszczędności układów scalonych. Na razie jest to wersja demonstracyjna, opracowana w laboratorium IBM w Albany, w Stanach Zjednoczonych.
– Zapotrzebowanie na zwiększoną wydajność chipów i energooszczędność stale rośnie, szczególnie w erze usług chmurowych, sztucznej inteligencji oraz internetu rzeczy. Nowa technologia 2 nm chipów firmy IBM ma umożliwić osiągnięcie 45% wyższej wydajności lub niższego o 75% zużycia energii niż najbardziej zaawansowane obecnie chipy wykonane w 7 nm – informuje IBM w komunikacie.
IBM wymienia potencjalne korzyści, jakie można będzie osiągnąć dzięki zastosowaniu nowej technologii. Jest wśród nich czterokrotne wydłużenie życia baterii smartfonów, zasadnicze przyspieszenie działania laptopów, co będzie np. odczuwalne w działaniu programów do tłumaczenia, czy szybsze wykrywanie obiektów oraz czas reakcji w aplikacjach autonomicznej jazdy. Kolejny możliwy plus to zmniejszenie śladu węglowego centrów danych, które odpowiadają już za jeden procent globalnego zużycia energii.
50 miliardów tranzystorów w układzie wielkości paznokcia
– Zwiększenie liczby tranzystorów na chip może sprawić, że produkty będą mniejsze, szybsze, bardziej niezawodne i wydajniejsze. Technologia 2 nm to nowość w branży, opracowana niecałe cztery lata po ogłoszeniu przez IBM swojej przełomowej technologii 5 nm. Dzięki najnowszemu osiągnięciu w układzie wielkości paznokcia będzie można umieścić nawet 50 miliardów tranzystorów – podkreśla IBM.
Więcej tranzystorów w jednym chipie oznacza również, że projektanci procesorów będą mieli więcej opcji wprowadzania innowacji na poziomie rdzeni, aby zapewnić nowe możliwości dla bardzo wymagających aplikacji, takich jak sztuczna inteligencja i przetwarzanie w chmurze czy szyfrowanie sprzętowe – czytamy w komunikacie.