reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© XTPL
Przemysł elektroniczny |

XTPL w 2020 roku osiągnął kolejne kamienie milowe

Pierwsze komercyjne dostawy, nowe wnioski patentowe i nowe dotacje – to tylko część istotnych wydarzeń z 2020 roku twórcy przełomowych rozwiązań nanodruku dla globalnego rynku elektroniki.

XTPL SA opublikował raport roczny za 2020 rok. Wynika z niego, że spółka wypracowała ponad 2,29 mln PLN skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, co względem poprzedniego roku stanowi wzrost o 11,20%. W tym okresie XTPL zrealizował pierwsze zamówienia komercyjne na swoje produkty, zbudował struktury sprzedażowe, przełamał kolejne bariery technologiczne oraz powiększył zasób ochrony patentowej opracowanej technologii. Zabezpieczona została również płynność finansowa poprzez emisje akcji i obligacji – czytamy w komunikacie.
W 2020 roku XTPL zrealizowało pierwszą dostawę demonstratora technologii Delta Printing System do Uniwersytetu w Stuttgarcie i rozpoczęło komercjalizację tuszów przewodzących – informuje spółka w podsumowaniu rocznym.
– W 2020 roku, pomimo nowej sytuacji związanej z epidemią COVID-19, do której szybko i sprawnie dostosowaliśmy nasz system pracy, osiągnęliśmy kluczowe dla rozwoju XTPL kamienie milowe, wchodząc w kolejny etap rozwoju. Najważniejszymi momentami ubiegłego roku było m.in. rozpoczęcie komercjalizacji opracowanych przez nas rozwiązań: tuszów przewodzących oraz drukarki Delta Printing System. Pierwsze zamówienia oraz umowy są dla nas powodem do dumy i potwierdzają, że przyjęta strategia rozwoju przynosi rezultaty – mówi Filip Granek, prezes zarządu XTPL SA. Nanotusze trafiły do klientów z branży elektroniki drukowanej działających w Europie, Stanach Zjednoczonych, w Azji oraz na Bliskim Wschodzie. Dotychczas XTPL zrealizowało 11 zamówień do 7 krajów. – Jeśli zaś chodzi o naszą drukarkę demonstracyjną Delta Printing System, to chociaż nie jest to urządzenie docelowe, które będzie komercjalizowane na użytek przemysłowy, to jesteśmy dumni, że pierwsze urządzenie, służące do testowania naszej technologii UPD znajduje się w prestiżowym Institut für Großflächige Mikroelektronik “IGM” na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Drukarka została wynajęta na 4 lata z możliwością jej wykupu. Wartość kontraktu wyniesie do 190 tys. EUR. Współpraca tego typu jest istotna ze względu na umożliwienie poznania naszej technologii potencjalnym klientom zarówno z kręgów naukowych, jak i przemysłowych. Jednocześnie, w celu dalszej komercjalizacji dostosowaliśmy ofertę produktową do potrzeb kontrahentów, wprowadziliśmy modyfikacje struktur sprzedażowych i aktywności marketingowej. Te działania pomogły nam w zbudowaniu wartościowego lejka sprzedaży i w efekcie doprowadzenia do zawarcia pierwszych kontraktów – dodaje Filip Granek.

Akcje, granty i patenty

W minionym roku spółka z powodzeniem zamknęła także emisje akcji oraz obligacji, z których pozyskała 12,8 mln PLN. Środki te zabezpieczyły i poprawiły płynność finansową XTPL – podkreśla spółka, dodając, że jej płynność wzmocniło także otrzymanie grantu naukowego od NCBR w wysokości ponad 11,6 mln PLN. Niedawno XTPL poinformowało o możliwości uzyskania drugiego dofinansowania, tym razem na kwotę 7,6 mln PLN. Dzięki tym środkom spółka będzie mogła kontynuować prace związane z powiększaniem chmury technologicznej oraz bazy ochrony patentowej IP (ang. Intelectual Property), które są jej głównymi wartościami. W 2020 roku XTPL złożył 10 wniosków patentowych m.in. w zakresie technologii druku oraz formulacji tuszów o wysokiej lepkości. Aktualnie liczba tych zgłoszeń wzrosła do 21. – Dla firm działających w obszarze tzw. deep tech, do których należy XTPL, własność intelektualna jest produktem i przewagą konkurencyjną, a wielkość chmury patentowej bardzo istotnie przekłada się na wartość spółki – zakres i odpowiednie jej zabezpieczenie decydują o określonej pozycji na rynku. Dlatego globalne rozwiązania XTPL są systematycznie zabezpieczane. Ochrona patentowa obowiązuje już od chwili złożenia wniosku, których obecnie mamy już łącznie 21 – tłumaczy prezes XTPL. Filip Granek zwraca uwagę, że ciągła rozbudowa portfolio własności intelektualnej ma na celu budowanie znaczącej trwałej wartości spółki na kolejne lata, podnosi wiarygodność u potencjalnych kontrahentów i często stanowi jeden z ważniejszych aspektów podczas pierwszego kontaktu. XTPL ma własny ds. ochrony patentowej, ale korzysta również z wyspecjalizowanej kancelarii w USA, która nadzoruje cały proces od złożenia wniosku po jego procedowanie w odpowiednich urzędach.

Badania i rozwój: powtarzalność i poprawa parametrów

XTPL stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie autorskiej technologii druku UPD i jej zastosowań w rozwiązaniach dla przemysłu wyświetlaczy, półprzewodników oraz zaawansowanych płytek PCB. Przemysł ten to głównie branża elektroniki drukowanej, która rośnie bardzo dynamicznie. W 2020 r. jej wartość wynosiła 41,2 mld USD (+11,0% r/r), w 2025 r. prognozowana jest na poziomie 63,3 mld USD, zaś w 2030 r. ma osiągnąć nawet 74,1 mld USD (za: IDTechEx). Oznacza to średnioroczny wzrost wartości rynku w latach 2020-2025 na poziomie 9,0%. – Dzięki naszej konsekwencji w ubiegłym roku osiągnęliśmy kolejne ważne dla nas kamienie milowe m.in. w zakresie powtarzalności druku, który będzie można wykorzystywać w naprawie defektów wysokorozdzielczych wyświetlaczy, a także w zakresie poprawy parametrów pracy głowicy drukującej. Na bieżąco obserwując rynek, dokonujemy identyfikacji nowych zastosowań technologii XTPL i tym samym odpowiedniego jej przygotowania do wdrożeń przemysłowych dla kolejnych partnerów, z którymi podejmujemy współpracę. W tej identyfikacji niezwykle cenny jest nasz udział w wydarzeniach i konferencjach branżowych. Budujemy w ten sposób nie tylko relacje biznesowe, czy wiedzę o potrzebach rynku, ale przede wszystkim pozwalamy branży, w tym naszym potencjalnym kontrahentom, poznać możliwości opracowanych przez spółkę rozwiązań – mówi Filip Granek XTPL przypomina, że pierwsze sukcesy spółki w zakresie komercjalizacji dostrzegli także inwestorzy instytucjonalni. Rockbridge TFI S.A. zwiększył swoje zaangażowanie w akcjonariacie, zaś niemiecki MainFirst Bank AG z Grupy Stifel wydał rekomendację „KUPUJ” w odniesieniu do akcji XTPL. Co ważne, XTPL jest pierwszą spółką z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej, na temat której broker opublikował analizę.

Dystrybucja w Korei i Chinach

Niedawno XTPL pochwaliło się nawiązaniem współpracy z partnerem strategicznym na rynek południowokoreański oraz z dystrybutorem na terenie Chin. W Korei Południowej reprezentować XTPL będzie firma Bandi Consortia, która pomoże w komercjalizacji technologii nanodruku w branży wyświetlaczy FPD (flat panel display). Nowym dystrybutorem w Chinach został natomiast Yi Xin Technology, który specjalizuje się w technologiach addytywnych i wyszukiwaniu innowacyjnych technologii dedykowanych segmentowi elektroniki drukowanej. Od 12 kwietnia br. XTPL SA wchodzi w skład nowego giełdowego Indeksu Łukasiewicza INNOVATOR – zainicjowanego przez GPW oraz Sieć Badawczą Łukasiewicz w celu promowanie najbardziej innowacyjnych spółek publicznych, które rozwijają swój potencjał we współpracy z sektorem naukowym.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama