© XTPL
Przemysł elektroniczny |
XTPL w 2020 roku osiągnął kolejne kamienie milowe
Pierwsze komercyjne dostawy, nowe wnioski patentowe i nowe dotacje – to tylko część istotnych wydarzeń z 2020 roku twórcy przełomowych rozwiązań nanodruku dla globalnego rynku elektroniki.
XTPL SA opublikował raport roczny za 2020 rok. Wynika z niego, że spółka wypracowała ponad 2,29 mln PLN skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, co względem poprzedniego roku stanowi wzrost o 11,20%. W tym okresie XTPL zrealizował pierwsze zamówienia komercyjne na swoje produkty, zbudował struktury sprzedażowe, przełamał kolejne bariery technologiczne oraz powiększył zasób ochrony patentowej opracowanej technologii. Zabezpieczona została również płynność finansowa poprzez emisje akcji i obligacji – czytamy w komunikacie.
W 2020 roku XTPL zrealizowało pierwszą dostawę demonstratora technologii Delta Printing System do Uniwersytetu w Stuttgarcie i rozpoczęło komercjalizację tuszów przewodzących – informuje spółka w podsumowaniu rocznym.– W 2020 roku, pomimo nowej sytuacji związanej z epidemią COVID-19, do której szybko i sprawnie dostosowaliśmy nasz system pracy, osiągnęliśmy kluczowe dla rozwoju XTPL kamienie milowe, wchodząc w kolejny etap rozwoju. Najważniejszymi momentami ubiegłego roku było m.in. rozpoczęcie komercjalizacji opracowanych przez nas rozwiązań: tuszów przewodzących oraz drukarki Delta Printing System. Pierwsze zamówienia oraz umowy są dla nas powodem do dumy i potwierdzają, że przyjęta strategia rozwoju przynosi rezultaty – mówi Filip Granek, prezes zarządu XTPL SA. Nanotusze trafiły do klientów z branży elektroniki drukowanej działających w Europie, Stanach Zjednoczonych, w Azji oraz na Bliskim Wschodzie. Dotychczas XTPL zrealizowało 11 zamówień do 7 krajów. – Jeśli zaś chodzi o naszą drukarkę demonstracyjną Delta Printing System, to chociaż nie jest to urządzenie docelowe, które będzie komercjalizowane na użytek przemysłowy, to jesteśmy dumni, że pierwsze urządzenie, służące do testowania naszej technologii UPD znajduje się w prestiżowym Institut für Großflächige Mikroelektronik “IGM” na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Drukarka została wynajęta na 4 lata z możliwością jej wykupu. Wartość kontraktu wyniesie do 190 tys. EUR. Współpraca tego typu jest istotna ze względu na umożliwienie poznania naszej technologii potencjalnym klientom zarówno z kręgów naukowych, jak i przemysłowych. Jednocześnie, w celu dalszej komercjalizacji dostosowaliśmy ofertę produktową do potrzeb kontrahentów, wprowadziliśmy modyfikacje struktur sprzedażowych i aktywności marketingowej. Te działania pomogły nam w zbudowaniu wartościowego lejka sprzedaży i w efekcie doprowadzenia do zawarcia pierwszych kontraktów – dodaje Filip Granek.