Prace badawczo-rozwojowe Grupy Azoty w 2020 roku koncentrowały się m.in. na opracowaniu technologii wytwarzania materiałów polimerowych dla druku 3D w technologii FDM i SLS.
W ramach przygotowania dywersyfikacji portfela produktowego Grupy Azoty uruchomiono dwie pilotażowe instalacje, tj. instalację wytwarzania materiałów do druku 3D umożliwiającą rozpoczęcie komercyjnej sprzedaży produktów do technologii FDM wytwarzanych w Centrum Materiałów do Druku 3D. Stanowi to podstawę do rozpoczęcia produkcji na skalę przemysłową w 2023 roku. Azoty uruchomiły też wytwórnię kwasów huminowych dla rozwoju ekologicznego rolnictwa, która umożliwi uruchomienie sprzedaży w 2021 roku – informuje firma w raporcie podsumowującym działalność w 2020 roku.
Podstawowym surowcem do produkcji filamentów jest produkowany w Grupie Azoty SA poliamid 6 i jego modyfikowane odmiany. Tarnowskie Centrum uruchamia też akcję popularyzującą druk 3D skierowaną do przedsiębiorców, naukowców czy entuzjastów technologii przyrostowych.
Rozpoczęcie sprzedaży filamentów do druku 3D w technologii FDM (wytłaczanie warstwowe) oznacza wejście programu badawczo-rozwojowego prowadzonego przez Grupę Azoty od 2017 roku w fazę komercjalizacji.
Pod marką Tarfuse Grupa Azoty oferuje filamenty podstawowe (masowe), techniczne i specjalne. Trwają także badania związane z opracowaniem specjalistycznych proszków polimerowych do druku w technologii SLS i polimerów światłoutwardzalnych do technologii SLA i DLP. Centrum Materiałów do Druku 3D, które prowadzi badania i produkuje filamenty, jest zlokalizowane w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Tarnowie.
Azoty w marcu 2020 roku rozpoczęły sprzedaż filamentów do druku 3D pod marką Tarfuse. Natomiast z początkiem lipca 2020 roku firma uruchomiła sklep internetowy z filamentami.