reklama
reklama
© UrzadMiastaLubartow Przemysł elektroniczny |

IPT Fiber inwestuje: światłowody nowej generacji będą wytwarzane na Lubelszczyźnie

Należąca do grupy InPhoTech, spółka IPT Fiber, zbuduje w Lubartowie nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe. Powstanie kilkadziesiąt nowych etatów.

Centrum Badawczo-Rozwojowe powstanie na terenie Lubartowskiej Strefy Gospodarczej i zostanie uruchomione najpóźniej w 2023 roku. Znajdzie w nim zatrudnienie od 50 nawet do 100 osób.
Wartość inwestycji w Lubartowie to około 57 mln PLN, z czego 37,5 mln PLN ma pochodzić z unijnego dofinansowania.
W Centrum wytwarzane będą światłowody specjalne w skali półprzemysłowej, rocznie powstawać może nawet do 100 tysięcy kilometrów włókna światłowodowego. Sztandarowym produktem wytwarzanym w Lubartowie będzie innowacyjny światłowód siedmiordzeniowy, przeznaczony do zastosowań w telekomunikacji nowej generacji, sieciach 5G oraz internecie rzeczy. Opracowane przez polską grupę InPhoTech światłowody siedmiordzeniowe są w stanie przesyłać siedem razy więcej danych niż standardowo stosowane światłowody jednordzeniowe. – Ten produkt został już opracowany w naszych laboratoriach i jest szeroko patentowany na całym świecie. Miesiąc temu, otrzymaliśmy patent w Japonii, która jest przecież kolebką zaawansowanych technologii. Mamy już opatentowaną technologię, teraz chcemy ją wdrożyć do produkcji i temu ma służyć Centrum Badawczo-Rozwojowe w Lubartowie – mówi Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu spółki IPT Fiber. – Dzisiaj powszechnie stosowane światłowody mają jeden kanał transmisyjny. Nasz światłowód ma siedem niezależnych kanałów w takim samym włóknie. (…) Nasz wynalazek będzie miał pierwszeństwo ze względu na cenę, przepustowość oraz bezpieczeństwo, ponieważ w odróżnieniu od standardowych światłowodów nie może być podsłuchiwany – dodaje Krzysztof Witoń, doradca zarządów spółek InPhoTech i IPT Fiber. W środę 31 marca prezes zarządu spółki IPT Fiber, Tomasz Nasiłowski oraz Burmistrz Miasta Lubartów, Krzysztof Paśnik podpisali akt notarialny sprzedaży gruntów przeznaczonych pod budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego. Uczestnicy zorganizowanej przy okazji ogłoszenia inwestycji konferencji podkreślili, że Lubelszczyzna zajmuje szczególne miejsce w historii polskich światłowodów. Na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie już w połowie lat siedemdziesiątych powstały pierwsze polskie włókna światłowodowe, w Lublinie w 1979 roku uruchomiona została, jedna z pierwszych Europie linii światłowodowych, a lubelscy naukowcy byli pionierami w prowadzeniu badań nad technologiami światłowodów specjalnych w Polsce.
IPT Fiber należy do grupy InPhoTech i jest spółką powołaną w celu wdrożenia do produkcji masowej innowacyjnych światłowodów specjalnych. Inwestycja w Lubartowie, której wartość netto jest szacowana na 57 mln PLN, z czego 37,5 mln PLN ma pochodzić z unijnego dofinansowania, będzie realizowana w ramach projektu „Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu”. Grupa InPhoTech została założona w 2010 roku przez naukowca i przedsiębiorcę Tomasza Nasiłowskiego i liczy obecnie blisko 100 pracowników pracujących m.in. w Centrum Badawczo-Rozwojowym w podwarszawskim Ołtarzewie oraz w oddziale w Lublinie. fot.: © Urząd Miasta Lubartów
reklama
reklama
February 01 2023 23:01 V20.12.5-2