© Pixabay
Przemysł elektroniczny |
OmniChip współtworzy hologramy dla motoryzacji
OmniChip, polski specjalista w projektowaniu układów scalonych, uczestniczy w projekcie realizowanym w ramach międzynarodowego konsorcjum, którego celem jest opracowanie prototypu nawigacji wyświetlanej w formie hologramu.
Nawigacja wyświetlana w formie hologramu, zamiast na ekranie? Brzmi jak wizja z dalekiej przyszłości, tymczasem dzięki niedawno rozpoczętemu unijnemu projektowi REALHOLO oraz technologii MR (ang. mixed reality), trwają prace, aby przeistoczyć ją w prototyp.
Konsorcjum wyspecjalizowanych spółek, m.in. z Austrii i Niemiec, dostarczających technologiczne elementy dla globalnych firm motoryzacyjnych, w tym dla Volkswagena, wraz z polską spółką OmniChip z Grupy Atende pracują nad realizacją pierwszego takiego projektu.
W ramach REALHOLO rozwijany jest zaawansowany, przestrzenny modulator światła - SLM (ang. spatial light modulator), oparty na mikrozwierciadłach, modulujący fazę światła widzialnego z cechami optycznymi znacznie bardziej rozwiniętymi technologicznie niż jakakolwiek znana alternatywa oparta na ekranach ciekłokrystalicznych. SLM umożliwi wyświetlanie 3D w aplikacjach oraz aktywne oświetlenie i śledzenie otoczenia, korzystając z technologii, która zaciera różnice pomiędzy światem rzeczywistym, a wirtualnym – czytamy w komunikacie.
Projekt REALHOLO otrzymał dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020 w ramach umowy o grant nr 101014977. Projekt trwa do końca 2024 r. Budżet projektu to 6 mln EUR.W projekcie REALHOLO opracowane zostaną dedykowane rozwiązania sprzętowe oraz wysoko wyspecjalizowane moduły, gotowe do integracji w docelowym systemie. Celem końcowym jest demonstracja prototypu do konkretnych zastosowań w motoryzacji. Jednym z kluczowych produktów będzie holograficzny wyświetlacz MR Head-up wraz z systemem projekcji oraz aktywną lampą czołową wspierającą wykrywanie np. śliskiej nawierzchni. Polska spółka OmniChip odpowiada za projekt cyfrowej części układu scalonego sterującego wyświetlaniem 3D oraz za całość projektu elektronicznego zawartego na płycie głównej prototypu. OmniChip jest jedną z nielicznych firm w Polsce mających wiedzę i wieloletnie doświadczenie w projektowaniu układów scalonych do rozmaitych zastosowań, w tym na potrzeby globalnych firm technologicznych. – Projekt REALHOLO jest niezwykle ambitnym i innowacyjnym przedsięwzięciem w skali światowej – mówi Tomasz Pomorski, prezes spółki OmniChip. – Jesteśmy dumni mogąc być częścią konsorcjum, którego wyniki prac wyznaczać będą nowe standardy w branży motoryzacyjnej. Doświadczenia zebrane w trakcie tego projektu pozwolą nam na ugruntowanie naszej pozycji jako wysoko wyspecjalizowanej spółki projektowej, dostarczającej rozwiązania o najwyższym stopniu innowacyjności.