reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Semicon
Przemysł elektroniczny |

Semicon: zapotrzebowanie na złącza PV szybko rośnie

Fotowoltaika to dla Semiconu istotny sektor – mgr inż. Alicją Miłosz opowiada m.in. o obecnej sytuacji w branży i o działalności firmy w tym obszarze.

– Szczególne miejsce w ofercie Semiconu zajmuje dział fotowoltaiki. Jak rozwija się w Polsce ta branża i jakie ma perspektywy na przyszłość? mgr inż. Alicja Miłosz: – Zaangażowanie naszej firmy w sprawy fotowoltaiki wynika z dwóch powodów. Po pierwsze jesteśmy jedynym w Polsce autoryzowanym dystrybutorem oryginalnych złączy fotowoltaicznych MC4 szwajcarskiej firmy STÄUBLI EC (dawniej Muti-Contact), która je stworzyła i jest ich jest największym producentem. Drugim powodem jest popieranie rozwoju technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii, ponieważ wpłyną na wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz na powstanie nowych dziedzin przemysłu, a także zapewnią ochronę środowiska naturalnego. O poważnym podejściu naszej firmy do sprawy ochrony środowiska może świadczyć fakt wdrożenia w naszej firmie normy środowiskowej nr ISO 14001:2004. – Od kiedy zajmujecie się sprzedażą złączy fotowoltaicznych MC4? – Sprzedajemy te złącza, ale i przewody solarne oraz narzędzia do ich montażu od 2010 roku. Wtedy to głównymi klientami były politechniki budujące pierwsze instalacje do celów dydaktycznych. Bardzo duży, wręcz lawinowy wzrost zainteresowania klientów produktami do budowania instalacji fotowoltaicznych rozpoczął się w 2012 roku, kiedy to został opublikowany projekt Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) bardzo korzystny i dający nadzieję na nowe możliwości na rynku pracy. Niestety zabrakło wtedy wsparcia ze strony państwa i nadzieje się nie spełniły. – A jak wygląda teraz obraz rynku OZE jeżeli chodzi o możliwości inwestycyjne? – Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy inwestorzy otrzymali wsparcie w postaci dotacji oraz ulg podatkowych. W drugiej połowie 2019 roku nastąpił tak duży wzrost zapotrzebowania na wszystkie elementy systemów PV (fotowoltaicznych), że zaczęło ich powszechnie brakować. Przykładowo, w listopadzie 2019 roku, nasza sprzedaż złączy wzrosła pięciokrotnie i wcześniej odebraliśmy złącza, których odbiór planowaliśmy na początek 2020 roku. Spowodowało to opóźnienia w ich dostawach na początku roku. Wzrost zapotrzebowania na złącza PV dynamicznie wzrósł również w całej Europie. Przysporzyło to tak nam jak i naszym klientom wielu problemów. Wobec tak zwiększonego popytu firma STAUBLI EC podjęła decyzję o kolejnych inwestycjach w maszyny umożliwiające sprostanie wymaganiom rynku. – A czy pandemia nie spowolniła tempa inwestycji w fotowoltaikę, co miałoby przełożenia na zmniejszenie waszej sprzedaży? – Absolutnie nie. W zeszłym roku obawialiśmy, czy epidemia spowodowana koronawirusem nie zmniejszy zapotrzebowania rynku na nasze produkty, których zamówiliśmy bardzo dużo. Obawy się nie spełniły. To był bardzo dobry rok, który nasza firma dzięki sprzedaży szerokiego asortymentu fotowoltaicznego, zakończyła z pozytywnym wynikiem finansowym. Biorąc pod uwagę planowane budowy farm oraz mniejszych instalacji tendencja wzrostu się utrzyma.
Semicon powstał w 1987 roku jako firma inżynierska zajmująca się m. in. produkcją neutralizatorów gazów poreakcyjnych dla istniejącego jeszcze wtedy polskiego przemysłu półprzewodnikowego (fabryki Unitra, Tewa). Tzw. reforma gospodarcza Wilczka z 1988 roku (ostatni rząd PRL premiera M. Rakowskiego) w szokujący wtedy sposób stworzyła podstawy wolności gospodarczej Semicon skutecznie skorzystał. Od początku działalności firma zajmuje się dystrybucją podzespołów elektronicznych, materiałów chemicznych dla przemysłu elektronicznego, elektromaszynowego oraz aparatury i akcesoriów pomiarowych. Obecnie Semicon jest partnerem ponad 80 firm oferując ich produkty i udzielając wsparcia technicznego polskim klientom. Semicon już od 23 lat prowadzi też działalność produkcyjną, głównie w zakresie montażu płytek i urządzeń elektronicznych. Jak podkreśla Alicja Miłosz, udział w kilku projektach Unii Europejskiej wydatnie przyczynił się do zakupu nowoczesnych linii montażu płytek w technologii powierzchniowej (SMT). Semicon jest również producentem modułów laserowych oraz generatorów linii laserowej. Na ich bazie oparto konstrukcję szeregu urządzeń do pomiaru małych przemieszczeń liniowych. Od kilku lat firma aktywnie poszerza dział usług dla elektroniki. Poza montażem płytek elektronicznych oferuje również wycinane laserowo szablony stalowe dla technologii SMT, wycinane laserowo precyzyjne detale z folii stalowych, niklowych, molibdenowych, itp. W ostatnim czasie Semicon dodał usługę cięcia logroli taśm (izolacyjne, klejowe, maskujące, itp.).

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 28 2024 11:54 V22.3.46-1