© Panasonic
Przemysł elektroniczny |
Panasonic wycofuje się z produkcji fotowoltaiki
Panasonic Corporation 1 lutego ogłosił decyzję o zakończeniu wytwarzania produktów fotowoltaicznych w swoich fabrykach w Malezji i w prefekturze Shimane w Japonii.
Spowoduje to wycofanie się firmy z produkcji rozwiązań fotowoltaicznych w trakcie kończącego się w marcu 2022 roku fiskalnego 2022, finalizując w ten sposób reformę strukturalną biznesu fotowoltaicznego. Sprzedaż modułów fotowoltaicznych w Japonii i poza nią będzie kontynuowana – czytamy w komunikacie.
Panasonic zakończy zatem w roku fiskalnym 2022 produkcję płytek, ogniw i modułów fotowoltaicznych w fabryce w Malezji, a lokalny podmiot – Panasonic Solar Energy Malaysia Sdn. Bhd. – zostanie zlikwidowany. Panasonic zapewnia, że wypłaci odprawy i wesprze zwalniane osoby w poszukiwaniach pracy.
W przypadku japońskiej fabryki w Shimane, zakończona zostanie produkcja ogniw fotowoltaicznych, ale w zakładzie nadal będą wytwarzane falowniki, baterie i inne produkty. Osoby zatrudnione obecnie przy produktach, których wytwarzanie nie będzie kontynuowane, podejmą pracę przy innych zadaniach, głównie w tej samej fabryce.
W związku powyższymi decyzjami, Panasonic ograniczy też działalność badawczo-rozwojową z zakresu fotowoltaiki, a osoby pracujące w centrum R&D w fabryce Nishikinohama w Kaizuka City w prefekturze Osaka zostaną przeniesione do innych rozwijających się obszarów biznesowych.
Firma będzie nadal sprzedawała moduły fotowoltaiczne pod marką Panasonic w Japonii, zlecając produkcję swoim partnerom produkcyjnym, podobnie jak na światowym rynku, tak jak robi to w Ameryce Północnej – informuje Panasonic.