© saniphoto dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |
AGH nawiązała współpracę z PZL Sędziszów
W styczniu tego roku Akademia Górniczo-Hutnicza i PZL Sędziszów podpisały list intencyjny w sprawie nawiązania długoterminowej współpracy. Realizowane projekty będą dotyczyły m.in. technologii związanych z fotowoltaiką.
Współpraca będzie polegać m.in. na prowadzeniu wspólnych projektów z zakresu fotowoltaiki, współpracy naukowo-technicznej i wspólnym rozwiązywaniu problemów technicznych w nowo otwieranym zakładzie produkcji paneli fotowoltaicznych w Sędziszowie, prowadzeniu szkoleń i praktyk dla pracowników zakładu oraz studentów AGH. Długofalowa kooperacja obejmie również współpracę przy rozwoju planowanego zakładu produkującego zasobniki energii dla systemów fotowoltaicznych w szerokim zakresie obsługiwanych mocy zainstalowanych w elektrowniach fotowoltaicznych. Ponadto przewidywane są praktyki dla studentów AGH w PZL Sędziszów, a także współpracę w zakresie rozwoju dydaktyki na kierunkach związanych z fotowoltaiką.
PZL Sędziszów specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju filtrów. Spółka prowadzi także centrum badawczo-rozwojowe skoncentrowane aktualnie na odnawialnych źródłach energii, które rozwija także produkcję baterii litowo-jonowych oraz magazynów energii.
W sierpniu 2020 roku UNIMOT SA zapowiedział, że w ciągu dziewięciu miesięcy planuje uruchomić w Sędziszowie Małopolskim produkcję paneli fotowoltaicznych, które będą oferowane klientom pod marką AVIA Solar. – Dedykowana do tego zadania linia produkcyjna, którą sfinansuje UNIMOT S.A. zostanie zlokalizowana w Sędziszowie Małopolskim w zakładzie produkcyjnym firmy PZL Sędziszów – mówił wówczas Adam Sikorski, prezes zarządu UNIMOT SA.