© Volvo Cars
Przemysł elektroniczny |
Volvo wyprodukuje silniki do aut elektrycznych
Volvo ogłosiło, że będzie montować silniki elektryczne w swojej fabryce układów napędowych w Skövde w Szwecji, a do połowy dekady planuje rozpocząć ich kompletną produkcję.
Volvo Cars w nadchodzących latach przeznaczy na ten cel 700 mln SEK (około 68 mln EUR).
Firma ponownie podkreśla swoje zamiary zostania czołowym graczem w dziedzinie elektrycznej transformacji branży, dążąc do tego, aby 50% globalnej sprzedaży stanowiły w pełni elektryczne samochody, a drugą połowę – hybrydy.
Działalność w Skövde stanowi części historii Volvo Cars od momentu założenia firmy w 1927 roku i jak przypomina Javier Varela, wiceprezes ds. operacji przemysłowych i jakości, pierwsze Volvo z 1927 roku było napędzane silnikiem zbudowanym właśnie w Skövde. – Dodanie produkcji silników elektrycznych do działalności zakładu oznacza, że historyczny obiekt w Skövde będzie również częścią przyszłości firmy – pisze firma w komunikacie prasowym.
Volvo już na początku tego roku sygnalizowało zamiar inwestycji znacznych środków we własne projektowanie i rozwój silników elektrycznych. Ogłoszone inwestycje w Skövde stanowią część tego planu.
Projektowanie i rozwój silników elektrycznych Volvo realizowane jest w Göteborgu w Szwecji i w Szanghaju w Chinach. Na początku tego roku Volvo Cars otworzyło nowe laboratorium silników elektrycznych w Szanghaju, które dołączyło do istniejących placówek rozwojowych: e-silników w Göteborgu i laboratoriów akumulatorów w Chinach i Szwecji.
Pozostała działalność w fabryce silników w Skövde, skupiająca się na produkcji silników spalinowych, zostanie przeniesiona do oddzielnej spółki zależnej Volvo Cars o nazwie Powertrain Engineering Sweden (PES). PES zostanie włączone do biznesu silników spalinowych Geely, chińskiego holdingu, do którego należy Volvo.