© Umicore
Przemysł elektroniczny |
Umicore i PWSZ w Nysie zacieśniają współpracę
Dzięki partnerstwu utworzona została specjalność „Inżynieria zrównoważonego rozwoju”, studenci zyskają także dostęp do laboratoriów w nowym Centrum Badawczo-Edukacyjnym Zrównoważonego Rozwoju.
W piątek 23 października globalna firma Umicore zajmująca się technologią materiałową oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie podpisały porozumienie o współpracy mające na celu zbudowanie silnej współpracy na rzecz wzajemnej wymiany wiedzy w zakresie czystej mobilności – czytamy w komunikacie.
Podczas gdy konkretne elementy współpracy muszą jeszcze zostać dopracowane, PWSZ i Umicore rozważają organizację konferencji, seminariów naukowych, praktyk studenckich i innych działań związanych z technologiami akumulatorowymi. Ponadto PWSZ i Umicore rozpoczęły już prace nad przygotowaniem specjalnych wykładów na temat czystej mobilności i gospodarki bazującej na obiegu zamkniętym dla nowo utworzonej specjalności „Inżynieria zrównoważonego rozwoju”, która została wprowadzona przez PWSZ na początku roku akademickiego.
Studenci studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji na Wydziale Nauk Technicznych mogą teraz wybrać tę specjalność, która koncentruje się na takich przedmiotach jak: Technologia litowo-jonowych ogniw akumulatorowych, Analiza instrumentalna w procesach przemysłowych, Czyste technologie i procesy produkcyjne oraz Zrównoważone systemy energetyczne.
– W nowym Centrum Badawczo-Edukacyjnym Zrównoważonego Rozwoju powstaną laboratoria wyposażone w najwyższej klasy sprzęt badawczo-dydaktyczny. Studenci inżynierii uzyskają dostęp do najnowocześniejszych narzędzi, takich jak najnowsze drukarki 3D, roboty pięcioosiowe, plotery, lasery i drony – informuje Umicore.
– Inwestycja Umicore w fabrykę materiałów katodowych w Nysie była impulsem do rozpoczęcia tak szeroko zakrojonego projektu z zakresu czystej mobilności Bardzo ważne jest dla nas to, by zapewnić studentom wysokiej jakości ofertę edukacyjną w zakresie technologii przyszłości, w tym akumulatorów stosowanych w pojazdach elektrycznych. To kluczowe w kontekście ich odpowiedniego przygotowania do pracy w firmach z branży zaawansowanych technologii takich jak Umicore – komentuje profesor Przemysław Malinowski, rektor PWSZ