reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Ericsson Przemysł elektroniczny | 26 października 2020

Telia wybiera firmę Ericsson na dostawcę 5G

Telia i Ericsson wdrożą sieć nowej generacji 5G na terytorium Szwecji i Estonii w okresie do 2025 roku.

Telia i Ericsson wdrażają już technologię 5G na całym terytorium Norwegii, gdzie Ericsson jest również wyłącznym partnerem technologicznym firmy Telia. Zawarta właśnie umowa pozwoli zmodernizować istniejące sieci wykonane w technologii 4G w Szwecji i Estonii co zapewni szybką, ultrawysoką przepustowość 5G w sieci telefonii komórkowej składającej się z 10 000 komórek na obszarze ponad 500 000 km kw. - czytamy w komunikacie. – Korzyści związane z technologią 5G będą odczuwalne przez przemysł, w tym m.in. automatyzacja produkcji i wykorzystanie internetu rzeczy, które pozwolą zwiększyć wydajność i zapewnić zrównoważony rozwój. Projekt ten będzie zapewni również mile widziany impuls gospodarkom w okresie po wygaśnięciu epidemii koronawirusa – podkreślają firmy w komunikacie.
Zawarta na 5 lat umowa o wartości wielu miliardów koron szwedzkich, o kluczowym znaczeniu dla krajowej infrastruktury sieciowej, ma zapewnić prędkości transmisji i przepustowość sieci w technologii 5G – czytamy w komunikacie.
– Nasze sieci nigdy nie były ważniejsze w naszym życiu i dla naszych zarobków, są fundamentem dobrze prosperującej gospodarki cyfrowej, u której podstaw leży innowacyjność, zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo. Dzięki dzisiaj zawartej umowie dysponujemy już w tej chwili fundamentami pod rozwój najbardziej zaufanych i niezawodnych sieci w technologii 5G w krajach skandynawskich i nadbałtyckich. Jest to również początek długofalowych inwestycji w nasze sieci, które już w 2021 roku będą realizowane w pełnej skali – mówi Allison Kirkby, prezes i dyrektor generalny firmy Telia. Ericsson i Telia blisko współpracują nad rozwojem technologii 5G w regionie już od 2016 roku, przeprowadzając szereg prób i testów. Firmy połączyły również siły z innymi liderami w branży i środowiskiem akademickim w celu opracowania przypadków zastosowań technologii 5G, takich jak samojezdne ciężarówki, próba bezzałogowego promu w Norwegii oraz próba elektrycznego minibusa bez kierowcy, korzystającego z technologii 5G w Sztokholmie. W tym roku partnerzy uruchomili komercyjną usługę oferowaną w sieci 5G w Norwegii i Szwecji. Jak zwracają uwagę firmy, inwestycje w technologię 5G przyczynią się do ożywienia gospodarczego. Zgodnie z Planem Działań w zakresie technologii 5G dla Europy, opracowanym przez Analysysys Mason, transformacja cyfrowa wspierana przez technologię 5G pozwoli wypracować korzyści finansowe netto w wysokości 161 mld EUR we wszystkich krajach europejskich, przy czym Szwecja przeznaczy na ten cel 4,347 mln EUR, natomiast Estonia 391 mln EUR.
reklama
reklama
November 15 2022 00:19 V20.10.16-1