© Pixabay
Przemysł elektroniczny |
Heart Sense chce pozyskać finansowanie na linię produkcyjną
Polski start-up, który opracował sondę monitorującą EKG pracy bijącego serca podczas operacji kardiologicznych, wybrał ostateczną wersję prototypu.
W ostatnich miesiącach zespół Heart Sense intensywnie pracował nad osiągnięciem kolejnego kamienia milowego w rozwoju swojej technologii, co udało się osiągnąć pod koniec lata. – Przeprowadziliśmy ostatni eksperyment in vivo - kolejną operację kardiochirurgiczną na zwierzęcym modelu CABG bez pompy. Pozwoliło nam to ocenić funkcjonalność nowych prototypów Heart Sense i wybrać najlepszy dla ostatecznej wersji technologii – informuje firma w komunikacie.
Jak podaje Heart Sense, szczególnym celem była ocena przewodnictwa sygnału EKG przy zwiększonej rezystancji przewodzenia nowych prototypów oraz ich zdolności do współpracy z kardiomonitorem pracującym w trybie automatycznym (automatyczne ustawianie skali krzywej EKG). Drugim celem eksperymentu była ocena przyczepności nowych sond po dłuższym czasie suszenia i późniejszej sterylizacji. Firma podkreśla też, że przeprowadziła badania cytotoksyczności i udowodniła, że Heart Sense jest od niej wolny.
– Ponieważ technologia jest gotowa do następnego kroku, złożyliśmy wniosek o Akcelerator EIC. Dzięki temu finansowaniu będziemy mogli stworzyć linię produkcyjną zgodnie z ISO 13 485, przeprowadzić badania kliniczne i ostatecznie uzyskać znak CE – czytamy w komunikacie.
Heat Sense jest również otwarty dla inwestorów do udziału w rundzie finałowej – informuje firma.
Heart Sense to cienka i elastyczna sonda, która odczytuje sygnał EKG bezpośrednio z powierzchni bijącego serca. Rozwiązuje to problem utraty sygnału EKG, który występował przy tradycyjnej metodzie ze względu na zmiany pozycji serca w czasie operacji. Elektrody umieszczone standardowo na powierzchni skóry pacjenta przestają wtedy otrzymywać sygnał. Powierzchnię elektrody cienką jak kartka papieru osiągnięto poprzez nanoszenie techniką elektroniki drukowanej kolejnych warstw o wyznaczonych funkcjach na specjalne podłoże.