reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Nauka i technologie | 06 sierpnia 2020

Politechnika Łódzka w projekcie ”sztucznego Słońca”

Naukowcy z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej od ponad dziesięciu lat uczestniczą w międzynarodowym projekcie ITER. To budowa eksperymentalnego reaktora termojądrowego o konstrukcji tokamaka, zwanego też "sztucznym Słońcem". Kilka dni temu we Francji rozpoczął się montaż reaktora.

Maszyna ITER [ang. International Thermonuclear Experimental Reactor – Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny] ma odtworzyć energię syntezy jądrowej Słońca, które zapewnia światło i ciepło oraz umożliwia życie na Ziemi. Nie będzie przy tym pełniła funkcji elektrowni, lecz ma zbadać możliwości produkcji energii z użyciem kontrolowanej fuzji jądrowej na wielką skalę.
Grupa naukowców z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ, pod kierownictwem dra hab. inż. Dariusza Makowskiego, profesora uczelni, prowadzi badania w zakresie projektowania oraz wdrażania złożonych systemów informatyczno-elektronicznych, które zostaną zamontowane w reaktorze, m.in. w celu diagnostyki plazmy. Naukowcy dążą do odtworzenia procesów zachodzących na Słońcu, gdzie w wyniku syntezy termojądrowej, w bezpieczny sposób wytwarzane są ogromne ilości energii. W przeciwieństwie do reakcji rozpadu, będącej podstawą działania obecnych elektrowni atomowych, proces ten nie generuje żadnych odpadów radioaktywnych. Badania naukowców z całego świata, pracujących od wielu lat w projekcie, zmierzają do pozyskiwania bezpiecznej i czystej energii w wyniku kontrolowanych reakcji termojądrowych. Na bazie ITER ma powstać przyszła generacja reaktorów fuzyjnych osiągających moc 3000-4000 MW. ITER będzie wytwarzał około 500 MW energii cieplnej. Gdyby działał w sposób ciągły i był podłączony do sieci elektrycznej, dałoby to około 200 MW energii elektrycznej, co wystarczyłoby do zasilenia około 200 tys. domów. Dotychczas światowy rekord w dziedzinie energii termojądrowej należy do europejskiego tokamaka JET. W 1997 roku wyprodukował on 16 MW mocy termojądrowej z całkowitej mocy grzewczej wejściowej 24 MW. Źródło: Politechnika Łódzka, Newseria
reklama
reklama
June 21 2022 15:19 V20.6.1-2