reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Ericsson Przemysł elektroniczny | 15 lipca 2020

Polscy inżynierowie napędzają światową komunikację mobilną

W ośrodkach R&D Ericssona w Krakowie i Łodzi inżynierowie przygotowują między innymi różne funkcjonalności sieci 5G, zapewniając odpowiednią stabilność i przepustowość łączy dla największych operatorów na świecie.

Temat 5G poruszany jest często w kontekście częstotliwości, szybkości sieci czy anten i sprzętu. Ale sercem 5G jest oprogramowanie, dzięki któremu możliwe jest przekształcenie sprzętu obsługującego starsze G, na sieć najnowszej generacji.
- Mówiąc o oprogramowaniu musimy pamiętać, że obecnie mamy do czynienia nie tylko z 4G i 5G, lecz cały czas funkcjonują poprzednie generacje, które również potrzebują wsparcia i rozwoju. 2G jest praktycznie nieśmiertelne i to dzięki niemu możemy wykonywać połączenia głosowe czy wysyłać wiadomości sms. Największą różnicą przy oprogramowaniu dla każdego standardu G jest właśnie jego cykl życia. Przy 2G, 3G i 4G jesteśmy już w zaawansowanej fazie, gdzie potrzebne są głównie krytyczne poprawki. Z kolei 5G od strony oprogramowania potrzebuje jeszcze znacznie więcej badań i tworzenia rozwiązań, które pozwolą na wdrożenie określonych funkcjonalności – mówi Ante Mihovilovic, szef centrum R&D firmy Ericsson w Krakowie i Łodzi oraz szef działu rozwoju produktów z centrami badawczymi w Korei, Chinach i Szwecji. Polskie centrum badawcze zatrudnia ponad 1600 osób i jest drugim największym tego typu ośrodkiem firmy Ericsson po macierzystej placówce w Szwecji. Inżynierowie w Polsce pracują dla największych klientów na całym świecie. Dla operatora w Japonii przygotowują odpowiednie funkcjonalności sieci 5G na jedno z największych wydarzeń sportowych świata, a w USA współpracują z czterema operatorami przy jednym ze sportowych świąt Stanów Zjednoczonych. – To z Polski współpracujemy również z głównymi producentami smartfonów przy opracowywaniu optymalnych rozwiązań zarówno dla sieci, jak i dla samych telefonów. Jesteśmy lokalnym centrum, ale pracujemy globalnie tworząc jeden zespół z centrami R&D w Chorwacji i Korei, pracuje praktycznie 24 godziny na dobę nad tym samum kodem – tłumaczy Ante Mihovilovic. Jak podkreśla Ericsson w komunikacie, oprogramowanie przygotowywane w Polsce pozwala na płynne i szybkie wdrożenie sieci 5G. Każde z G bardzo często działa na tym samym sprzęcie, w tym samym czasie. To unikatowe rozwiązanie, możliwe właśnie dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu. – Przykładowo, mamy sprzęt wyprodukowany 5 lat temu, który jest zdolny obsługiwać wszystkie cztery standardy G symultanicznie. Nikt poza nami nie jest w stanie, tylko za pomocą odpowiedniego oprogramowania „zamienić” sieć starszej generacji w sieć 5G. To rozwiązanie było rozwijane m.in. przez polskie centrum R&D, a pierwsze wdrożenia tego typu na świecie nadzorował też zespół R&D z Polski – mówi Ante Mihovilovic. Ericsson posiada obecnie 97 komercyjnych umów i kontraktów 5G z operatorami, z czego 55 to publicznie ogłoszone umowy, a 45 sieci na pięciu kontynentach już funkcjonuje. W Polsce technologia 5G jest już dostępna, ale konieczne jest przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości. Do tej pory do operatorów na całym świecie wysłanych zostało ponad 5 milionów anten 5G. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G. W lutym 2020 r. Ericsson ogłosił uruchomienie komercyjnej sieci 5G z operatorem Polkomtel oraz badawczej sieci na Politechnice Łódzkiej. Ericsson prowadzi testy 5G z innymi operatorami i podmiotami w Polsce.
reklama
reklama
June 21 2022 15:19 V20.6.1-1