© Pixabay
Przemysł elektroniczny |
Powstanie śląska fabryka baterii
Śląski Fundusz Rozwoju zainwestuje 8,7 mln PLN m.in. w fabrykę baterii do pojazdów i w fabrykę magazynów energii.
Województwo śląskie przygotowało i wdrożyło Śląski Pakiet dla Gospodarki o wartości 1,4 mld PLN, który w znacznym stopniu powstał w oparciu o środki unijne zarządzane z poziomu województwa. Piąty filar pakietu, czyli wejścia kapitałowe, mają zwiększyć zaangażowanie inwestorów w regionie, którzy łącznie ze Śląskim Funduszem Rozwoju zainwestują 22,7 mln PLN.
Wśród projektów, które zostały już wybrane do komercjalizacji, jest zgłoszona przez firmę LaserTec z Tychów budowa śląskiej fabryki baterii litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych i magazynów energii.
Kolejny projekt w ramach V filaru pakietu to Magazyn Energii, którego celem jest uruchomienie seryjnej produkcji magazynów energii opartych na modułach akumulatorowych w technologii litowo-jonowej lub równoważnej. Magazyny Energii będą głównym komponentem kompleksowych magazynów energii przyłączanych do systemu elektroenergetycznego lub będą współpracować z systemami pozyskiwania energii odnawialnej. Będą przeznaczone do użytku instalacji przemysłowych oraz do użytku domowego.
- Największym wyzwaniem dla odnawialnych źródeł jest magazynowanie energii, która jest wytwarzana w okresie sprzyjającym produkcji. Gdy świeci słońce, instalacje fotowoltaiczne produkują nadwyżkę energii. Podobnie jest w przypadku elektrowni wiatrowych, których wydajność zależna jest od warunków atmosferycznych. Dlatego produkcja energii z OZE związana jest nierozłącznie z silnymi wahaniami, które są jednocześnie głównym powodem krytyki tego źródła energii. Jedna z możliwych technologii, która mogłyby pomóc w wyrównywaniu dystrybucji energii z OZE, to innowacyjne i inteligentne magazyny energii – czytamy w komunikacie samorządu województwa śląskiego.
© Śląski Fundusz Rozwoju informuje też o projekcie w portalu społecznościowym, zamieszczając powyższe zdjęcie przedstawiające zespół LaserTec, który będzie tworzył przy wsparciu SFR Śląską Fabrykę Baterii i Śląska Fabrykę Magazynów Energii.
ŚFR informuje też, że w ubiegłym tygodniu w siedzibie Melex w Mielcu prezes ŚFR Marcin Wilk oraz prezes LaserTec Jacek Jawor prowadzili rozmowy z prezes zarządu Dorotą Tyszkiewicz o możliwościach szeroko zakrojonej współpracy w obszarze e-mobility, w tym produkcji dedykowanego pojazdu elektrycznego napędzanego bateriami made in Silesia.