reklama
reklama
reklama
© VIGOSystem Przemysł elektroniczny | 20 maja 2020

Pierwszy polski laser VCSEL wyprodukowany

I znowu piszemy o Vigo System, bowiem konsorcjum firmy oraz Politechniki Łódzkiej i Politechniki Warszawskiej opracowało i wyprodukowało prototyp lasera z pionową wnęką rezonansową (VCSEL).

To pierwsze urządzenie tego typu polskiej produkcji. Giełdowa spółka jest w trakcie uruchamiania seryjnej produkcji materiałów półprzewodnikowych wykorzystywanych do produkcji laserów VCSEL. Rynek laserów VCSEL jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się obecnie obszarów urządzeń fotonicznych. VCSEL znajdują coraz to nowe zastosowania chociażby w motoryzacji, gdzie są stosowane m.in. w lidarowych urządzeniach wspomagających, samochodach autonomicznych, jak również w robotyce, nowoczesnym druku czy w produkcji dronów. Szacuje się, że wartość rynku, wynosząca w 2017 r. ok. 330 mln USD, wzrośnie dziesięciokrotnie do 2026. VIGO System we współpracy z Politechnikami Łódzką i Warszawską realizuje projekt opracowania technologii i uruchomienia produkcji materiałów półprzewodnikowych III-V na bazie arsenku galu (GaAs) i fosforku indu (InP), których jednym z zastosowań jest produkcja laserów (VCSEL), jak również opracowania własnej technologii produkcji laserów VCSEL. Projekt badawczo-rozwojowy o budżecie 16,3 mln zł jest współfinansowany z dotacji publicznej przyznanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju o wartości 12,4 mln zł. - Uruchomienie produkcja materiałów półprzewodnikowych III-V to jeden ze strategicznych projektów VIGO System, będących filarem strategii rozwoju spółki. Wykorzystując nasze wieloletnie doświadczenia w obszarze epitaksji do uruchomienia produkcji materiałów półprzewodnikowych, wykorzystywanych w szeregu urządzeń o masowym zastosowaniu, z elektroniką użytkową oraz motoryzacją na czele, umożliwi nam wejście na wielokrotnie większy od tego, na którym do tej pory z powodzeniem się poruszamy. Pierwszy krok w tym kierunku został już przez nas wykonany – komentuje Adam Piotrowski, prezes VIGO System.
© VIGO System jest firmą technologiczną, założoną przez grupę naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Spółka działa od 30 lat i zajmuje obecnie czołową pozycję na światowym rynku niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni produkowanych w technologii MOCVD. Produkty VIGO System znajdują zastosowanie m.in. w sektorze obronnym, przemyśle, ochronie środowiska czy medycynie. Są także wykorzystywane w badaniach naukowych w dziedzinie spektroskopii, techniki laserowej i kontrolowanej syntezy termojądrowej. Zaawansowane technologicznie produkty VIGO System z powodzeniem sprawdziły się już na Czerwonej Planecie. Detektory z Ożarowa Mazowieckiego pracują na pokładzie łazika Curiosity ramach misji Mars Science Laboratory, urządzenia VIGO System znajdowały się również na lądowniku Schiaparelli EDM, który w ramach europejskiej misji ExoMars dotarł na Marsa w 2016 r. Od 2019 r. VIGO System produkuje również zaawansowane materiały półprzewodnikowe, wykorzystywane w produkcji szeregu urządzeń fotonicznych stosowanych m.in. w elektronice użytkowej oraz motoryzacji.
reklama
reklama
January 20 2022 15:01 V20.1.11-2