reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© kentoh dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Specjaliści i inżynierowie z całego świata w zespole krakowskiego projektu VentilAid

Krakowska firma Urbicum, specjalizująca się w druku 3D stworzyła projekt taniego i łatwego w produkcji respiratora. Zainteresowanie jest olbrzymie i do zespołu zgłosiły się setki osób z całego świata.

W ciągu dwóch tygodni, z niedużej inicjatywy kilku osób skupionych wokół projektu „respiratora ostatniej szansy”, VentilAid zmienił się w wielonarodowe przedsięwzięcie.
Wkrótce po opublikowaniu projektu respiratora z zespołem skontaktowało się wielu specjalistów: lekarzy, inżynierów, techników i przedsiębiorców z propozycją pomocy merytorycznej i finansowej. Dzięki ich wsparciu udało się znacząco udoskonalić projekty a dodatkowo uruchomić ważne projekty towarzyszące, w tym projekt prostych i trwałych przejściówek do masek do nurkowania, projekt masek ochronnych, projekt koncentratorów tlenu oraz kilka innych rozwiązań, które niedługo zostaną ogłoszone. - Zapadły również strategiczne decyzje odnośnie rozpoczętych projektów: Prototyp I i Prototyp II, od których zaczęliśmy naszą akcję, nie będą już rozwijane natomiast zapadła decyzja o skoncentrowaniu na Prototypie 3. Dokumentacja propotypów I i II będzie nadal dostępna w formie Open Source jako respiratory ostatniej szansy – poinformowała firma w komunikacie. Czym będzie nowy prototyp Ventilaid? VentilAid Prototyp III będzie urządzeniem do wentylacji nieinwazyjnej, pracującym w trybie CEPAP i BiPAP z dopływem tlenu. Pozwoli utrzymać stabilny stan pacjenta lub poprawić stan pacjenta przytomnego, nie kwalifikującego się do intubacji i podpięcia do profesjonalnego respiratora. Pozwoli też odciążyć służby medyczne, które będą mogły przekazać drogi sprzęt medyczny osobom w najcięższym stanie. Nowy VentilAid będzie przede odpowiedzią na prośby i sugestie lekarzy zgłaszających, że właśnie takiego typu urządzenia potrzeba najbardziej w procesie leczenia osób chorujących na COVID-19. Jest to urządzenie znacznie bardziej skomplikowane niż dostępny publicznie Prototyp I, spełnia on jednak wymagania współczesnych standardów medycznych. - Zastosowaliśmy w nim kilka własnych rozwiązań, takich jak turbina własnego projektu, którą w razie konieczności można wydrukować na drukarce 3D, czy pojemnik dozownika tlenu bez konieczności używania kosztownych czujników – czytamy w komunikacie. Twórcy zainicjowali także akcję fundraisingową, która ma na celu sfinansowanie dalszych prac i procesu certyfikacji i przygotowania zakrojonej na szeroka skalę pomocy krajom rozwijającym się. - W tej chwili dzięki składkom ludzi dobrej woli mogliśmy zakupić niezbędne komponenty, które możemy umieścić w nowych modelach urządzenia VentilAid. Do tego trochę narzędzi testujących, resztę mamy z własnych zasobów. Dziękujemy Polskiej Fundacji Narodowej, która również wspomogła projekt. Pomimo znacznie bardziej złożonej budowy i wymaganych czujników alarmowych, chcemy by koszt produkcji nowego urządzenia wspomagającego oddychanie nie przekraczał 1000 PLN – podkreśla Szymon Chrupczalski, szef projektu. - Sytuacja w Polsce nie powinna nigdy być krytyczna, ale VentilAid może być rezerwą na czarną godzinę. Nasze urządzenia mogą pomóc szczególnie w krajach, gdzie brak jest dobrze wyposażonych szpitali. COVID-19 to bardzo ciężkie zapalenie płuc, ludzie bez wspomagania oddychania mogą bez szybkiej pomocy po prostu się udusić.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-2
reklama
reklama