© Zortrax
Przemysł elektroniczny |
Nexteer Automotive i Zortrax także drukują w 3D dla służb medycznych
Zespół inżynierów Nexteer Automotive zaprojektował i wydrukował w technice 3D przyłbice potrzebne w walce z koronawirusem. Olsztyński Zortrax również drukuje osłony twarzy dla ratowników medycznych z PCK.
Nexteer w Tychach zapewnia około 100 osłon na twarz dziennie, aby pomóc lekarzom i ratownikom medycznym chronić się podczas walki z COVID-19. Zespół współpracuje z Urzędem Miasto Tychy celu dystrybucji osłon twarzy dla lokalnych służb medycznych.
- Nasze drukarki 3D są zwykle używane do tworzenia prototypowych systemów sterowania dla klientów OEM z branży motoryzacyjnej, ale nasz zespół znalazł kreatywne rozwiązanie, wykorzystujące technologię 3D, którą mamy, aby pomóc naszej lokalnej społeczności w walce z pandemią COVID-19 – powiedział Piotr Dembiński z Nexteer Automotive.
Nexteer wykorzystuje druk 3D do robienia plastikowych masek i opasek tarczy na twarz w Saginaw, Michigan i Tychach w Polsce, współpracując z samorządami i organizacjami medycznymi.
Wykorzystanie druku 3D do produkcji podstawowego sprzętu medycznego to rozwijająca się, oddolna inicjatywa, w której rozmaite organizacje oraz prywatni użytkownicy wykorzystują swoje własne drukarki do wytwarzania zaworów Venturi’ego, elementów prostych respiratorów oraz przyłbic. Wspierając tę inicjatywę, Zortrax nawiązał współpracę z PCK, by ustalić odpowiedni, nadający się do druku projekt przyłbicy.
Kiedy projekt został dopracowany i zaakceptowany przez ratowników, dostępne w siedzibie Zortrax drukarki 3D rozpoczęły pracę nad jak najszybszym wykonaniem pierwszej setki przyłbic. Niemal dwadzieścia drukarek 3D w siedzibie Zortrax pracuje obecnie 24 godziny na dobę przy druku pierwszej serii przyłbic. Do produkcji wykorzystano materiały takie jak Z-GLASS i Z-PETG, które można sterylizować przy wykorzystaniu powszechnie stosowanych środków dezynfekujących.
Pierwsza seria 100 przyłbic wydrukowanych na drukarkach 3D w siedzibie Zortrax niedługo trafi do ratowników pracujących w olsztyńskim oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża. - W obecnej sytuacji przyjmiemy każdą pomoc, na jaką możemy liczyć. Taki sprzęt pomoże chronić personel medyczny podczas walki z pandemią COVID-19 – mówi Bartosz Romanowski, ratownik medyczny z PCK, który skontaktował się z Zortrax w sprawie druku przyłbic. PCK zajmie się rozdysponowaniem wydrukowanych przyłbic wśród szpitali i innych instytucji, które ich najbardziej potrzebują.