© Siemens
Przemysł elektroniczny |
Siemens w tydzień opracował robota do dezynfekcji oraz udostępnia platformę druku 3D
Siemens to kolejny gigant, który włącza się w walkę z pandemią. Koncern udostępnił swoją platformę druku 3D przedstawicielom jednostek medycznych, aby zapewnić im kontakt z firmami z całego świata zajmującymi się produkcją addytywną.
Siemens w listopadzie ubiegłego roku uruchomił globalną platformę Additive Manufacturing Network, przeznaczoną dla firm produkcyjnych. Udostępnienie jej przedstawicielom medycznym umożliwi optymalizację procesu projektowania i produkcji rozwiązań, które mogą być pomoce w walce z epidemią oraz usprawni przepływ informacji. Co więcej, Siemens udostępnia swoje drukarki 3D na potrzeby produkcji sprzętu medycznego czy środków ochrony osobistej.
Inna inicjatywa niemieckiego koncernu wspierająca walkę z koronawirusem, to opracowany zaledwie w ciągu jednego tygodnia przez Siemensa i firmę Aucma inteligentny robot dezynfekujący. Zasilana baterią litową maszyna z dwoma dyszami do opryskiwania może dezynfekować od 20 000 do 36 000 m kw. w ciągu 1 godziny pracy, a jej głównym zadaniem będzie wyręczenie ludzi w sterylizacji obszarów wysokiego ryzyka zakażenia. Obrotowa kamera zamontowana na jego szczycie przesyła filmy i informacje w czasie rzeczywistym do operatora, który zdalnie steruje robotem.
Pracownicy Siemensa w Chinach i firmy Aucma rozpoczęli projekt 7 lutego, zaraz po przedłużonych obchodach chińskiego Nowego Roku. Walidacja projektu obejmowała testy produktu i zbieranie opinii od użytkowników. Jednym z głównych założeń był stworzenie prostego w obsłudze robota, który byłby przystosowany do pracy w różnych warunkach użytkowania.
Mimo licznych utrudnień – z uwagi na zagrożenie zarażeniem koronawirusem, członkowie zespołu badawczego pracowali ze sobą głównie przez telefony – prototyp powstał w bardzo szybkim tempie, bo zaledwie w tydzień.
Nowe roboty dezynfekujące są gotowe do produkcji i już wkrótce zostaną wykorzystane w szpitalach do powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusów. W następnej kolejności zostaną dostarczone do szkół, biur, zakładów produkcyjnych i innych miejsc publicznych dla zapewniania bezpieczeństwa funkcjonowania przebywających tam osób.
- Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań, zarówno w konstrukcji robota, jak i autonomicznych systemach sterowania, zespół złożył już dwa wnioski o patenty krajowe nowej generacji maszyn - podkreśla Siemens w komunikacie.
© Siemens