reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ABB Przemysł elektroniczny | 06 marca 2020

Sztuczna inteligencja wspomaga hodowlę łososia

Nowoczesne technologie pomagają Norway Royal Salmon (NRS) udoskonalać hodowlę łososia, zmniejszając negatywny wpływ na środowisko. Swój udział mają w tym firmy ABB i Microsoft.

Konsumpcja żywności rośnie w szybszym tempie niż ludność świata. Na szczęście rośnie też liczba producentów, którzy aby zaspokoić coraz większy popyt, szukają nowych sposobów produkcji z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Firma Norway Royal Salmon (NRS) jest producentem łososia – rocznie produkuje około 70 tys. ton mięsa tej ryby w sposób zrównoważony. Od niedawna, w surowym i niekiedy niebezpiecznym środowisku północnej Norwegii, NRS wykorzystuje technologię zdalnej detekcji obiektów do szacowania biomasy i kontroli populacji ryb, odciążając tym samym swoich pracowników i obniżając ślad węglowy. Rozwiązanie wdrożyła firma ABB we współpracy z Microsoft. Podwodne kamery rejestrują ruchy łososia w fermach oddalonych nawet kilka kilometrów od brzegu. Nałożony na obraz filtr wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji (AI) i pozwala na automatyczny pomiar masy, rozmiarów oraz liczebności łososi pływających w wodzie. Monitoring populacji dostarcza wielu istotnych danych, a jednocześnie umożliwia bezpieczniejszą i bardziej przyjazną dla środowiska produkcję żywności wysokiej jakości. Program pilotażowy wykazał, że NRS może zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo pracowników, ponieważ ci nie muszą przebywać na otwartym morzu tak często jak dotychczas. Mniejsza liczba operacji na morzu przekłada się na poprawę stanu czystości wody.
Rozwiązanie wykorzystywane przez NRS jest oparte na chmurze Microsoft Azure i platformie ABB Ability. – Wykorzystujemy sztuczną inteligencję do zrewolucjonizowania akwakultury i wpływania na środowisko w sposób zrównoważony – powiedział dyrektor ds. cyfryzacji w Grupie ABB Guido Jouret. – Dzięki monitorowaniu zdrowia i kondycji ryb, ABB Ability umożliwia NRS osiągnięcie nowego poziomu konkurencyjności. ABB wspiera cyfrową transformację przemysłu, prowadząc działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez platformę cyfrową ABB Ability. Biznes Produktów i Systemów Energetyki zostanie w 2020 roku sprzedany firmie Hitachi. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 000 pracowników.
reklama
reklama
August 10 2022 13:14 V20.7.6-1