© beatricee _dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |
ATMAT buduje nową przestrzeń produkcyjną
Krakowska firma w nowej hali produkcyjno-magazynowej będzie prowadzić zautomatyzowaną produkcję drukarek 3D, w szczególności urządzeń wielkogabarytowych. Powstanie również nowy ciąg technologiczny, optymalizujący pracę z elementami precyzyjnymi i stalowymi.
Inwestycja realizowana jest m.in. dzięki dofinansowaniu projektu unijnego z programu „Badania na rynek” pn. “Wdrożenie innowacyjnej technologii poprawiającej jakość druku 3D oraz umożliwiającej seryjną produkcję największej w Europie wielkogabarytowej przemysłowej drukarki 3D”. Wartość projektu to ponad 8,8 mln PLN.
W ramach inwestycji powstanie w pełni wyposażona hala z zapleczem biurowym, w której kontynuowane i rozszerzane będzie seryjne tworzenie drukarek 3D. Nowoczesna przestrzeń zostanie również przystosowana do wytwarzania komponentów ze stali, poprzez formowanie i frezowanie blach, co umożliwi firmie niezależną produkcję.
Hala będzie miała 1850 m kw. powierzchni, do tego dojdzie 470 m kw. antresoli, dzięki czemu cała przestrzeń firmy ATMAT sięgnie około 2500 m kw. Zakończenie budowy planowane jest na drugą połowę 2020 roku. W przestrzeni użytkowej zaplanowano ponad 200 m biur zapewniających wygodne miejsce do pracy oraz bliskość linii montażowych dla projektantów i konstruktorów pracujących w firmie.
– Dzięki nowej hali, ATMAT będzie mógł zwiększyć produkcję nawet czterokrotnie w porównaniu do 2019 roku. Produkcja będzie realizowana jednocześnie na kilku stanowiskach, a zwiększone moce zaspokoją rosnące zapotrzebowanie rynku na urządzenia wykorzystywane w przemyśle oraz wydruki o wysokiej jakości – informuje prezes firmy ATMAT w przesłanym Evertiq komunikacie.
ATMAT zwraca przy tym uwagę na swoją przewagę konkurencyjną wynikającą z faktu, że opracowana technologia druku nie bazuje na rozwiązaniach powszechnie dostępnych, ale na autorskim know-how, wypracowanym przez zespół badawczo-rozwojowy przedsiębiorstwa.
– Rozbudowa związana jest z nieustannym rozwojem firmy – tylko w ubiegłym roku ATMAT powiększył się o prawie 30 osób, wzięliśmy udział w 5 wydarzeniach targowych w Polsce i za granicą, angażujemy się w coraz większe i bardziej ambitne zadania oraz projekty badawcze. Osiągamy kolejne poziomy rozwoju i jednocześnie skupiamy się na budowaniu struktury wewnętrznej firmy, wciąż powiększając nasze zasoby – podkreśla ATMAT.
ATMAT to polska firma produkcyjna, specjalizująca się w innowacyjnych produktach, a w szczególności w zagadnieniach z branży produkcyjnej i inżynierii przemysłowej. ATMAT działa w obszarze produkcji drukarek 3D, maszyn przemysłowych, stanowisk zrobotyzowanych oraz linii technologicznych.
Rozwój ATMAT łatwo prześledzić, chociażby biorąc pod uwagę zatrudnienie na przestrzeni lat. Początkowo w firmie pracowało 11 osób, w następnym roku ATMAT podwoił zatrudnienie, a w latach 2017 i 2018 średnia liczba pracowników wynosiła odpowiednio 68 i 81, by w ubiegłym roku sięgnąć aż 110 osób. Firma mocno stawia na działalność B+R i tylko w ubiegłym roku prowadziła prace przy sześciu innowacyjnych projektach.
Jednym z bardziej chwytliwych medialnie przedsięwzięć była rekonstrukcja 80-letniego samolotu Caudron CR. 714, przy której wykorzystano technologię wielkogabarytowego druku 3D. ATMAT, przy współpracy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, odtworzył jeden z dwóch zachowanych na świecie myśliwców, na których pokładzie prawie 80 lat temu polscy piloci walczyli w obronie Paryża. Do rekonstrukcji zniszczonych i zagubionych części Caudrona wykorzystano wielkogabarytowe drukarki ATMAT Jupiter oraz ATMAT Saturn. W ten sposób wydrukowano śmigło samolotu, piastę, łączniki piasty z łopatami oraz obudowę silnika.
© ATMAT