© IntuitiveSurgical
Analizy |
Raport PMR i UFG: 30 robotów da Vinci w 2023 r.
Z szacunków opartych na wynikach badania przeprowadzonego specjalnie na potrzeby raportu PMR i Upper Finance Group wynika, że w kraju wielkości Polski powinno być około 40-50 robotów Da Vinci.
Biorąc jednak pod uwagę stopień rozwoju rynku, sposób finansowania opieki zdrowotnej oraz warunki makroekonomiczne możemy spodziewać się w sumie około 30 instalacji do końca roku 2023.
Polska: Jeden da Vinci na ponad 6 mln mieszkańców
Do tej pory, na świecie zainstalowano blisko 5,3 tys. urządzeń Da Vinci, a z użyciem tego systemu wykonano już ponad 6 mln operacji. Według szacunków Intuitive Surgical, producenta sprzętu Da Vinci, w 2019 r. liczba operacji przeprowadzonych na całym świecie wyniesie 1,25 mln.
Zdecydowanie największa liczba aparatów znajduje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie jeden aparat przypada na prawie 100 tys. mieszkańców. W Polsce, według danych z porównywalnego okresu (połowa 2019 r.), jeden aparat Da Vinci przypadał na aż 6,4 mln mieszkańców – podobnie jak średnia dla krajów azjatyckich. Świadczy to o bardzo początkowym stopniu rozwoju tych rynków w porównaniu do rynku amerykańskiego.
Obecnie na świecie najwięcej procedur za pomocą urządzeń Da Vinci wykonuje się w dziedzinie chirurgii ogólnej. Jednocześnie jest to dziedzina, która odnotowała najbardziej dynamiczny wzrost pod względem liczby wykonywanych procedur – ze znikomej liczby operacji w roku 2008 do około 375 tys. procedur na koniec 2018 r.
Inne popularne zastosowania chirurgii robotycznej to ginekologia i urologia. Ta ostatnia pierwotnie była głównym zastosowaniem robotyki. W Polsce również wykonuje się procedury w wymienionych dziedzinach. Na świecie coraz częściej robot znajduje zastosowanie w chirurgii klatki piersiowej oraz chirurgii głowy i szyi tzw. Transoral Robotic Surgery (TORS).
Badanie, przeprowadzone przez PMR i Upper Finance, zostało zrealizowane wśród przedstawicieli placówek pracujących na autoryzowanych systemach robotycznych, czyli w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, NZOZ Szpital Mazovia – Specjalistycznym Szpitalu Urologicznym, Wojewódzkim Centrum Onkologii w Poznaniu, Szpitalu Medicover w Warszawie, Szpitalu na Klinach w Krakowie oraz w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.
© PMR